| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Ropa ciągnie surowce rolne (20.04.2016)

Większość obserwatorów rynku spodziewała się gwałtownych przecen i powrót ropy w okolice styczniowych minimów, tymczasem dzieje się zupełnie odwrotnie, zdecydowaną przewagę zdobyli kupujący i ropa ustanawia swoje nowe wielomiesięczne maksima, ciągnąc w górę inne surowce.

Notowania zbóż i oleistych. Ropa ciągnie surowce rolne (20.04.2016)

Notowania ropy naftowej

Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, ropa stała się ostatnio wyznacznikiem trendu dla całego rynku surowcowego. Inwestorzy finansowi masowo kupują kontrakty na ropę, zakładając chyba, że w perspektywie wielu miesięcy dodatni bilans na tym rynku będzie się pogarszał. Wczoraj zakończył się strajk w Kuwejcie, a w weekend najwięksi producenci ropy nie podjęli decyzji o zamrożeniu wydobycia. Arabia Saudyjska zagroziła wręcz zwiększeniem produkcji, jeśli zrobią to inni. Od dawana wiadomo, że Iran systematycznie zwiększa produkcję i zamierza osiągnąć pułap 4 mln baryłek dziennie z obecnych 3,5 mln. W środę opublikowany były raport tygodniowy, pokazujące dalszy wzrost amerykańskich zapasów ropy do poziomu 538,6 mln baryłek (+2,1 mln tydzień do tygodnia). Jednak, argumentem zachęcającym do wzrostów jest systematyczny spadek wydobycia ropy w USA (zamykane są nierentowne odwierty łupkowe). Raport EIA pokazał wczoraj, że produkcja ropy w USA spadła do poziomu nieco poniżej 9 mln baryłek dziennie i była najniższa od 18 miesięcy. Amerykańskie zapasy (podobnie jak na świecie) są jednak olbrzymie i stanowią 2-miesięczne wydobycie.

Notowania oleistych

Silny trend wzrostowy, wynikający ze spekulacyjnych zakupów, od początku marca utrzymuje się na soi i śrucie sojowej. W konsekwencji notowania soi wzrosły w tym czasie o blisko 20%. Co ciekawe ceny odbiły w górę, zanim pojawiły się problemy pogodowe w Argentynie. Teraz oczywiście, oczekiwane straty w argentyńskiej produkcji soi (ok. 5%) i śruty sojowej, tylko te wzrosty napędzają, poprzez np. większe zamówień na amerykański surowiec. Wszystko to przyciąga nowy, głodny zysku, kapitał, obejmujący długie pozycje i napędza kolejne wzrosty notowań.

Na wzroście notowań kompleksu sojowego, korzysta także unijny rzepak. Notowania serii majowej wzrosły z 341 eur/t - na początku marca, do ok. 380 eur/t – wczoraj (+12%).

Stan taki może trwać do czasu publikacji kolejnych, bardziej wiarygodnych szacunków areału zasiewów soi i kukurydzy w USA, a na ich podstawie prognoz tegorocznych zbiorów.


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: