Notowania zbóż i oleistych. Silna przecena kontraktów na soję i kukurydzę (5.07.2016)

Korzystna pogoda w USA oraz ostatnie szacunki rekordowego areału kukurydzy i soi poprawiają oczekiwania co do tegorocznych zbiorów u największego na świecie producenta i eksportera, jakim są Stany Zjednoczone. Co prawda La Nina może jeszcze dać znać o sobie, ale prawdopodobieństwo strat w uprawach kukurydzy drastycznie zmalało, a w przypadku soi będzie malało z tygodnia na tydzień.

Notowania zbóż i oleistych. Silna przecena kontraktów na soję i kukurydzę (5.07.2016)

Notowania zbóż i oleistych

W Chicago najbliższa seria kukurydzy straciła wczoraj na wartości 2,6% (w ciągu dnia taniała nawet o ponad 4%), a analogiczna seria na soję potaniała o 4,4%. O ile wczorajsza przecena na rynku soi oznacza jedynie lekkie cofnięcie notowań z poziomu blisko 2-letniego szczytu, to w przypadku kukurydzy 2-tygodniowe spadki sprowadziły notowania tego kontraktu do poziomu najniższego od października 2014 roku. Wczorajsze dane o wysyłkach eksportowych kukurydzy i soi (USA) znacznie spadły, licząc tydzień do tygodnia, ale pokazały wzrost w przypadku pszenicy.

Pszenica SRW w Chicago odbiła lekko w górę na zamknięciu wtorkowej sesji. Większe wzrosty zaliczyła pszenica notowana w Kansas i Minneapolis. Fundusze hedgingowe posiadają, blisko rekordowej, pozycję krótką netto (przewaga sprzedanych kontraktów) w amerykańskiej pszenicy (SRW), stąd mały nawet pretekst może dać podstawę do realizacji zysków. We wtorek takim pretekstem były dobre  dane o wysyłkach eksportowych. USDA pokazał, że w ostatnim tygodniu wysłano na eksport 560,598 tys. ton amerykańskiej pszenicy (wzrost o 9% tydzień do tygodnia i o 51% licząc rok do roku). We wtorek najbliższa seria pszenicy wzrosła na zamknięciu sesji o 0,8%. Amerykańska pszenica odbiła minimalnie w górę, po zaliczeniu w miniony piątek blisko 10-letniego dołka. W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT, potencjał wzrostowy jest jednak ograniczony, ponieważ w USA mocno zaawansowane są zbiory pszenicy ozimej z bardzo dobrą wydajnością. Rosną także prognozy tegorocznych zbiorów pszenicy na świecie (USA, Basen Morza Czarnego). Wyjątek stanowi Francja, gdzie deszczowa pogoda pogarsza perspektywę wydajności oraz jakości tegorocznych zbiorów pszenicy.
 

Unijne kontrakty podążały wczoraj śladem ich amerykańskich odpowiedników. W Paryżu pszenica zyskała minimalnie na wartości, podczas gdy kukurydza i rzepak taniały. Skala przecen w Paryżu była jednak zdecydowanie mniejsza głównie za sprawą wczorajszego osłabienia euro wobec dolara.

Francuska firma doradcza Agritel opublikowała, po przeglądzie upraw, swoją prognozę tegorocznych zbiorów pszenicy we Francji. Dla pszenicy miękkiej tegoroczny średni plon szacowany jest na 7,09 t/ha (-10,4% rok do roku i -3,9% w stosunku do średniej 5-letniej). Tegoroczna produkcja pszenicy miękkiej we Francji szacowana jest przez Agritel na 37,26 mln ton.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: