Notowania zbóż i oleistych. Soja i śruta najdroższe od 1,5 roku (17.05.2016)

We wtorek na rynek śruty sojowej i soi powrócił silny trend wzrostowy. W Chicago najbliższa seria śruty sojowej wybiła się w górę o ponad 2%, a analogiczna seria soi podrożała o 1,5%. Obydwa kontrakty zamknęły wczorajszą sesję na poziomie najwyższym od blisko 1,5 roku.

Notowania zbóż i oleistych. Soja i śruta najdroższe od 1,5 roku (17.05.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Wczoraj, Oil World zmniejszył swoją prognozę zbiorów soi w Ameryce Południowej o 7 mln ton, powołując się na nadmierne deszcze w Argentynie i Urugwaju oraz deficyt opadów w części Brazylii. Oil World zmniejszył także szacowaną produkcję oleju palmowego w Malezji z uwagi na suszę, jaką spowodowało El-Nino.

Jak zauważa Andrzej Bąk z e-WGT, wśród inwestorów pojawiają się także obawy o pogodę w USA w dalszej części sezonu wegetacyjnego. Zwykle po silnym zjawisku pogodowym El Nino, pojawia się zjawisko La Nina. Modele pogodowe La Nina są zazwyczaj związane z cieplejszą pogodą i małymi opadami w kluczowych obszarach upraw wiosennych w USA. W konsekwencji La Nina prowadzi zwykle do zmniejszenia amerykańskiej produkcji zbóż i soi. Pod taki scenariusz pogodowy gra kapitał spekulacyjny, ale także przed taką ewentualnością mogą zabezpieczać się przetwórcy (kupują kontrakty aby „zablokować” przyszłą cenę zakupu surowca).

Obstawianie zmian pogodowych (ich wpływu na zbiory) i to w długim terminie jest mocno ryzykowne, tym bardziej że warunki upraw amerykańskich są na razie bardzo dobre, a tempo zasiewów i rozwój wyprzedza średnią pięcioletnią.

Notowania kukurydzy

Ceny kukurydzy z nowych zbiorów (seria grudniowa) przekroczyły wczoraj w Chicago psychologiczny poziom 4 usd za buszel, dając szansę farmerom do zabezpieczenia tegorocznej produkcji. Grudniowa seria kukurydzy zamknęła dzień 1,1% wzrostem, do 4,04 usd/buszel – najwyżej od 6 miesięcy. Wsparciem dla cen amerykańskiej kukurydzy jest wczesny koniec pory deszczowej w Brazylii i niepewna perspektywa tamtejszych zbiorów, ale także bijące rekordy, ceny śruty sojowej i droga ropa (ok. 40% kukurydzy przeznacza się w USA na bioetanol). Z drugiej jednak strony, jeśli nie wystąpią większe problemy pogodowe, to amerykańskie zbiory kukurydzy mają szansę zaliczyć w tym roku nowy rekord. W swojej pierwszej prognozie, USDA oszacował tegoroczną amerykańską produkcję kukurydzy na 366,54 mln ton (rekord w 2014 roku wyniósł 361,1 mln ton).

Notowania pszenicy

W ślad za kompleksem sojowym i kukurydzą drożała także pszenica w Chicago. Seria najbliższa pszenicy zyskała wczoraj 1,5%, zamykając dzień na blisko miesięcznym szczycie. O ile w kompleksie sojowym i kukurydzy, kapitał spekulacyjny zwiększa swoją długą pozycję, to w przypadku pszenicy, spekulanci zajmują dużą pozycję krótką w Chicago (przewaga kontraktów sprzedanych-zarabia na spadkach). Redukcja długiej pozycji (odkupowanie kontraktów) prowadzi do wzrostów notowań.Perspektywy dla nowych zbiorów pszenicy na świecie są bardzo dobre, po rekordowym sezonie 2015/16 (kończy się). USDA prognozuje globalną produkcję tego zboża na drugim w historii poziomie i dalszy wzrost zapasów.

Czytaj dalej na następej stronie...Tagi:
źródło: