| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Spadek większości kontraktów na zboża i soję w USA (15.03.2016)

W Chicago, notowania większości kontraktów na zboża i kompleks sojowy lekko spadły we wtorek. Pszenica traciła na wartości po lepszych od oczekiwań danych na temat kondycji upraw w południowych stanach (Kansas i Oklahoma). Przecena była jednak niewielka. W Brazylii poprawiły się warunki, po okresie deszczowej pogody. Tempo zbiorów powinno przyspieszyć, zwiększając podaż i konkurencję na rynku eksportowym.

Notowania zbóż i oleistych. Spadek większości kontraktów na zboża i soję w USA (15.03.2016)

Notowania w USA

Jak podkreśla Andrzej Bąk z e-WGT, swój udział w przecenie na rynku soi i śruty sojowej, miało również wczorajsze osłabienie się brazylijskiego reala, który wcześniej ustanawiał wielomiesięczne maksima. Brazylia i Argentyna powinny zebrać, odpowiednio 100 i 58 mln ton soi w tym sezonie. Z drugiej jednak strony, popyt wewnętrzny na soję w USA jest duży i ogranicza spadki notowań w Chicago. Wczorajsze dane miesięczne NOPA (National Oilseed Processors Association), pokazały przerób soi w lutym na poziomie 146,18 mln buszli (3,978 mln ton) i był to wynik dużo lepszy od oczekiwań rynkowych.

O tym, że nie zawsze kapitał spekulacyjny decyduje o kierunku notowań można było się przekonać wczoraj. Inwestorzy ci kontynuowali redukowanie krótkich pozycji (odkupowanie kontraktów). W Chicago fundusze hedgingowe były wczoraj nabywcami netto po ok. 1 tys. kontraktów na pszenicę i kukurydzę oraz 3 tys. na soję.

Notowania na giełdzie Euronext-Paryż

Na giełdzie Euronext-Paryż (Matif), kukurydza zamknęła dzień minimalną przeceną (-0,25 eur/t), ale pszenica i rzepak podrożały odpowiednio: 1 eur/t do 157,25 eur/t-pszenica i o 0,5 euro/t do 354,75 eur/t - rzepak (dotyczy najbliższych serii).

Po wcześniejszym wygaśnięciu marcowych serii na zboża unijne, w miniony poniedziałek wygasł marcowy termin realizacji kontraktów, będących w obrocie na giełdzie w Chicago. Obecnie najbliższe serie pszenicy, kukurydzy, soi i śruty sojowej przypadają na maj 2016. Majowe serie obowiązują także dla unijnej pszenicy i rzepaku, a czerwcowa dla kukurydzy.

Egipt ogłosił nowy przetarg na zakup pszenicy z dostawą 15-24 kwietnia. Wyniki będą interesujące w kontekście ciągłej niepewności w stosowaniu (i egzekwowaniu) kryteriów jakościowych.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: