| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Spadki na giełdowym rynku, wyjątek stanowił rzepak (18.02.2015)

Na zamknięciu dnia pszenica i kukurydza traciły (najbliższe serie) w przedziale od 1,2% - pszenica w Paryżu do 1,3-1,5% pszenica i kukurydza w Chicago. Taniał również wczoraj na CBoT kompleks sojowy, spadki wyniosły od ok. 1%-olej i śruta sojowa do 1,2% - soja.

Notowania zbóż i oleistych. Spadki na giełdowym rynku, wyjątek stanowił rzepak (18.02.2015)

Notowania zbóż i oleistych

Wyjątkiem na spadkowym rynku był unijny rzepak, który w środę minimalnie podrożał, seria majowa zamknęła sesję 0,5 euro/t (+0,1%) wzrostem do 357,25 eur/t. Generalnie rzecz biorąc, europejski kontrakt na rzepak zachowuje dużo większą siłę niż np. soja czy zboża.

Po sporej przecenie z końca stycznia, kiedy to notowania majowej serii spadły z ok. 360 do ok 340 eur/t, ceny rzepaku w ciągu pierwszego tygodnia lutego powróciły w okolice 8-miesięcznych styczniowych maksimów i pozostają tam (354-358,5 eur/t) przez ostatnie 2 tygodnie.


Za wczorajsze przeceny odpowiada wiele nakładających sie na siebie czynników. Delikatne umocnienie się dolara do euro miało niewielki wpływ na kontrakty wyceniane w USD ale już ponad 3% przecena ropy Brent wywarła presję spadkową na cały rynek zbóż i oleistych. Warto w tym miejscu zauważyć bardzo dużą w ostatnim czasie korelację między notowaniami ropy Brent i np. amerykańskiej kukurydzy. Podczas ostatnich 11 sesji aż 10 razy notowania obu kontraktów podążały w tym samym kierunku.

Negatywnie na ceny amerykańskiej pszenicy wpłynęła również (po słabych danych eksportowych z wtorku) informacja, że Egipt (największy na świecie importer pszenicy) odwołał niedawną ofertę zakupu pszenicy z USA, powołując się na zbyt wysokie ceny.

Analitycy zwracają także uwagę na zmianę sytuacji podażowo-popytowej. Od dzisiaj w Chinach rozpoczęły się obchody Nowego Roku, które potrwają tydzień. Chiński popyt będzie nieobecny w tym czasie, podczas gdy w Ameryce Południowej zakończył się we wtorek czas karnawału, co powinno się przełożyć na zwiększoną podaż, zwłaszcza soi na rynku międzynarodowym. Na kontynencie Południowo-Amerykańskim zapowiadane są rekordowe zbiory soi mimo początkowych opóźnień w zbiorach - informuje Andrzej Bąk z e-WGT.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!