| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Spadki za oceanem na początku tygodnia

Poniedziałek zakończył się minimalnymi przecenami zbóż i soi na giełdzie w Chicago. Z jednej strony na rynek napłynęły dobre dane tygodniowe o wysyłkach eksportowych amerykańskiej kukurydzy, pszenicy i soi, a z drugiej inwestorzy oczekiwali na wieczorne raporty o postępie i kondycji upraw, które miały pokazać duży postęp w zasiewach zbóż i soi i poprawę stanu pszenicy ozimej.

Notowania zbóż i oleistych. Spadki za oceanem na początku tygodnia

Notowania zbóż

Na Matif, jedynie majowa (wygasająca) seria pszenicy kontynuowała przecenę. Unijny kontrakt na starą pszenicę potaniał w poniedziałek o 3,75 euro, do 152,25 euro/t i na tym poziomie zakończył definitywnie obrót.

Seria pszenicy na nowe zbiory (wrześniowa) podrożała wczoraj symbolicznie (+0,25 eur/t) do 173,5 eur/t. Notowania unijnej kukurydzy i rzepaku wzrosły w większym zakresie. Czerwcowa seria na kukurydzę podrożała o 1,5 euro (+1%) do 156,25 eur/t, a rzepak z realizacją w sierpniu zyskał na wartości 4,75 euro (+1,3%) i zamknął dzień ceną 359 eur/t.

Uczestnicy rynku zajmują pozycje przed dzisiejszym raportem USDA z pierwszą dla nowego sezonu prognozą bilansu dla amerykańskiego i światowego rynku rolnego. Powszechnie oczekuje się, że USDA podniesie prognozę krajowych zapasów końcowych pszenicy i kukurydzy na koniec sezonu 2014/15 i obniży w przypadku soi.

Po zamknięciu amerykańskiej sesji USDA poinformował, że 75% areału kukurydzy zostało już wysiane do niedzieli, a tempo jest dużo szybsze niż zwykle. Średnia 5-letnia dla tej daty to tylko 57%. Korzystna pogoda pomogła także w zasiewach amerykańskiej soi, które zaawansowane są w 31%, w porównaniu do 20% średniej dla tego tygodnia. Dane na temat kondycji upraw, pokazały lekkie polepszenie się stanu pszenicy ozimej. Indeks Brugler500 wzrósł o 1 punkt do 326 punktów.

Strategie Grains prognozuje produkcję pszenicy miękkiej w UE w tym roku na 37,95 mln ton.

SAFRAS (ośrodek analityczny w Brazylii) zwiększył przewidywaną produkcję kukurydzy w Brazylii do 82,3 mln ton (80 mln ton rok wcześniej). Byłby to nowy rekord, pomimo mniejszej powierzchni zasiewów. Dla porównania raport kwietniowy USDA szacował brazylijskie zbiory kukurydzy na tylko 75 mln ton.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!