| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Tydzień zamknął się wzrostem kontraktów na zboża i soję na CBoT (4.12.2015)

Zarówno piątkowa sesja jak i cały tydzień zamknął się wzrostem amerykańskich kontraktów na zboża i soję. Duży wpływ na to, miało gwałtowne osłabienie się dolara amerykańskiego podczas czwartkowej sesji. USD stracił tego dnia do euro ok. 3%, podnosząc konkurencyjność amerykańskiego eksportu - relacjonuje sytuację na światowych giełdach Andrzej Bąk z e-WGT.

Notowania zbóż i oleistych. Tydzień zamknął się wzrostem kontraktów na zboża i soję na CBoT (4.12.2015)

Notowania zbóż i oleistych na CBoT

W piątek publikowane były dane statystyczne z Kanady. Lepsze od oczekiwań wyniki tegorocznych zbiorów canoli i pszenicy zostały w dużym stopniu zignorowane przez inwestorów w Chicago. Kanadyjski urząd statystyczny podniósł, aż o prawie 3 mln ton, swoje szacunki tegorocznej produkcji canoli, do 17,2 mln ton, był to wynik znacznie powyżej oczekiwań rynkowych.

Po tych danych canola traciła blisko 2%, ostatecznie jednak kanadyjski rzepak zamknął sesję na tylko 0,2% minusie. Wsparciem dla canoli był 1% wzrost notowań soi w Chicago i 4% wybicie w górę cen oleju sojowego. USDA poinformował w piątek o nowych rezerwacjach eksportowych na 249 tys. t i 178 tys. ton soi. Soja (seria grudniowa) zyskała w sakli tygodnia aż prawie 4%. Kanadyjska produkcja pszenicy wzrosła, według piątkowych danych, do 27,6 mln ton z 26,06 mln t w październiku, to także nie przeszkodziło w kontynuowaniu (drugi dzień) wzrostów notowań pszenicy w Chicago. Grudniowa seria pszenicy zyskała w piątek 1,4% i nieco mniej w skali tygodnia. Także amerykańska kukurydza skorzystała z gwałtownej przeceny usd, w piątek seria grudniowa podrożała 1,6%, a w skali tygodnia aż 4,7%.

Notowania zbóż i oleistych na Matif

W Paryżu panowały w końcówce tygodnia odmienne tendencje, droższe euro nie pozwoliło na naśladowanie zmian na rynku bazowym, jakim jest giełda w Chicago. Unijne kontrakty na pszenicę i rzepak traciły w czwartek i piątek na wartości, jedynie kukurydza zamknęła te dni na minimalnym plusie. W skali całego tygodnia, najbliższa seria na pszenicę potaniała w Paryżu o 3,25 eur/t do 173 eur/t. Unijna kukurydza podrożała w tym czasie tylko 0,25 eur/t, a rzepak (najbliższa seria) zamknął tydzień na poziomie 381 eur/t, o 0,5 euro wyżej niż tydzień wcześniej.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!