| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Unijna pszenica na niewielkim plusie, pozostałe kontrakty w dół (18.11.2015)

Wczoraj amerykańskie kontrakty na pszenicę i soję (także na śrutę sojową) kontynuowały spadki. Ich najbliższe serie straciły na wartości w przedziale 0,7-1,0%. W konsekwencji, grudniowa seria pszenicy zamknęła dzień w Chicago najniżej od połowy września. Jeszcze niżej wyceniana jest soja, w przypadku której najbliższy kontrakt oscyluje, od tygodnia, wokół 9-letniego dołka - relacjonuje Andrzej Bąk z e-WGT.

Notowania zbóż i oleistych. Unijna pszenica na niewielkim plusie, pozostałe kontrakty w dół (18.11.2015)

Notowania zbóż

Światowe zbiory pszenicy pobiją w tym sezonie ubiegłoroczny rekord, a produkcja soi będzie największa w historii w USA i globalnie, także za sprawą bardzo dobrych prognoz płynących z Ameryki Południowej. Silny popyt na amerykańską soję ze strony Chin, od początku sezonu (od września), chronił ten rynek przed jeszcze silniejszymi przecenami. Z początkiem nowego roku importerzy przestawią się jednak na dostawy taniej soi z Ameryki Południowej ale już teraz widoczne jest stopniowe ograniczanie nowych rezerwacji eksportowych na amerykańską soję. Silny dolar i bardo tani real będą wspierać eksport towarów z Brazylii. W tym miejscu trzeba jeszcze przypomnieć, że już w najbliższą niedzielę rozstrzygnie się druga tura wyborów prezydenckich w Argentynie. Rynek spodziewa się zniesienia, lub dużego ograniczenia, ceł wywozowych na towary rolne (soja, śruta sojowa, kukurydza) przez nowego prezydenta i dużej podaży po bardzo atrakcyjnych cenach. W opinii Andrzeja Bąk o ile potencjał dalszych spadków cen pszenicy jest niewielki, to w przypadku soi jest odwrotnie.

Tanie euro poprawia bieżącą konkurencyjność unijnej pszenicy w konfrontacji z rosyjską, czy ukraińską (nie mówiąc już o amerykańskiej). Perspektywy na kolejny rok rysują się jeszcze lepiej, ponieważ Ukraina będzie musiała mocno zredukować swój eksport pszenicy, a być może także i Rosja.

Warto jednak mieć świadomość, że to amerykańskie giełdy wyznaczają trendy globalne na rynku zbóż i oleistych. Stąd słaby popyt na zboża z USA, przy rosnącym w silę dolarze, może skutecznie uniemożliwić większe odbicie cen także na unijne kontrakty.


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!