Notowania zbóż i oleistych. Unijna pszenica wystrzeliła w górę (19.06.2017)

Do problemów pogodowych w USA dołącza teraz Europa Zachodnia, gdzie upalna pogoda szkodzi uprawom zbożowym.

Notowania zbóż i oleistych.  Unijna pszenica wystrzeliła w górę (19.06.2017)

Notowania zbóż i oleistych


O ile wczoraj w Chicago kukurydza zdecydowanie taniała, a notowania pszenicy i soi ustabilizowały się przed danymi o kondycji upraw, to w Paryżu kontrakty na zboża, a szczególnie pszenica, wybiły mocno w górę. Najbliższa seria na unijną pszenicę podrożała w poniedziałek o 4 euro (+2,3%) do 177,5 eur/t, osiągając najwyższy poziom zamknięcia od grudnia 2015 roku. We wtorek zapewne trend wzrostowy pszenicy będzie kontynuowany, ponieważ wczorajszy raport Crop Progress pokazał rozczarowujące dane na temat stanu amerykańskich upraw.
 

Inwestorzy oczekiwali zdecydowanej poprawy kondycji pszenicy, kukurydzy i soi po ostatnich opadach. Dane zawarte w raporcie wykazały jednak dalsze pogorszenie stanu upraw pszenicy jarej. Do dwóch najlepszych kategorii zaliczono tylko 41% upraw, w porównaniu do 45% przed tygodniem. Podczas nocnej sesji kontrakt na pszenicę jarą drożeje w Minneapolis o 2,5% i wyceniany jest na blisko 3-letnich maksimach. Jak podaje Andrzej Bąk, warunki upraw pszenicy ozimej także spadły, udział roślin zaliczonych do dwóch najlepszych kategorii obniżył się o 1%, do 49% (rok temu było to 61%). Pszenica ozima zyskuje teraz w Chicago ok. 1,5%.
 

Kondycja amerykańskiej kukurydzy oceniona została tylko nieco lepiej niż przed tygodniem. Jako dobre i doskonałe nadal zakwalifikowano 67% areału, ale nastąpiło 2% przesunięcie z kategorii dobry do doskonały.
 

W przypadku soi stan upraw nie zmienił się, nastąpił !% wzrost udziału dwóch najlepszych ocen, ale i 1% wzrost w ramach najgorszej kategorii.  Jako doskonałe lub dobre oceniono 67% upraw, w porównaniu do 74% rok temu.
 

USA - Poniedziałkowe dane na temat wysyłek eksportowych były słabe w przypadku soi i dobre dla kukurydzy i pszenicy.Tagi:
źródło: