| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Unijne kontrakty w dół na zamknięciu sesji (7.01.2016)

Silne przeceny na globalnym rynku akcji w czwartek (krachu w Chinach ciąg dalszy) i taniejące surowce, wywierały presję spadkową na ceny zbóż i oleistych. Dodatkowo unijne kontrakty cierpiały z powodu umacniającego się euro (zjawisko niekorzystne dla eksportu) - relacjonuje sytuację na giełdowym rynku zbóż i oleistych Andrzej Bąk z e-WGT.

Notowania zbóż i oleistych. Unijne kontrakty w dół na zamknięciu sesji (7.01.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Ostatecznie, pszenica oraz kukurydza (najbliższe serie) zakończyły dzień w Paryżu ponad 1,2-1,3% spadkiem, a rzepak potaniał o 0,9%. Unijne tygodniowe dane eksportowe pokazały spowolnienie sprzedaży pszenicy. KE wydała licencje na eksport 369,119 tys. ton w ostatnim tygodniu. Na spowolnienie unijnego eksportu może wpłynąć fakt, że Egipt (GASC) wprowadził restrykcyjne wymogi - zero tolerancji na sporysz w kupowanej pszenicy. W USA, w czwartek publikowane były także dane tygodniowe o rezerwacjach eksportowych netto. Dane okazały się być fatalne dla pszenicy i słabe dla kukurydzy oraz w górnym zakresie oczekiwań dla amerykańskiej soi.

Soja dostała dodatkowe wsparcie, po informacji z rana, o zamówieniu kolejnych 246 tys. ton soi przez Chiny. Stąd też notowania soi, w odróżnieniu od 1% przecen kukurydzy i pszenicy, w pierwszych godzinach handlu utrzymywały w okolicy środowego zamknięcia.

W kolejnych godzinach amerykańskiej sesji spadki na rynku akcji nasiliły się. Dolar podwoił swoje straty w stosunku do euro, po gorszych od oczekiwań danych o bezrobociu (perspektywa mniejszej niż oczekiwano skali wzrosty stóp procentowych w USA w tym roku). Ponad 1% osłabienie dolara (-1,4 na zamknięciu) pozwoliło na radykalne zmniejszenie skali początkowych spadków na rynku surowcowym. Obok ropy, od swoich dziennych minimów zaczęły odbijać także kontrakty na zboża i soję. Ostatecznie, pszenica zamknęła czwartkową sesję w Chicago 1,25% wzrostem (mimo fatalnych danych eksportowych), kukurydza zbliżyła się do poziomu neutralnego, a soja urosła 0,2%.


USA - tygodniowe zamówienia eksportowe netto w tygodniu kończącym się 31 grudnia:

  • Kukurydza: 252,921 tys. ton, oczekiwano: 200-600 tys. ton;
  • Pszenica: tylko 76,5 tys. ton! (najgorzej w tym sezonie), oczekiwano: 200-400 tys. ton;
  • Soja: 638,80 tys. ton, oczekiwano: 400-700 tys. ton.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!