Notowania zbóż i oleistych. Unijne zboża kontynuowały wzrosty (5.04.2016)

We wtorek w Paryżu rosły lekko notowania kukurydzy i pszenicy, ale rzepak zamknął dzień na niezmienionym poziomie 369,25 eur/t. Wzrosty cen rzepaku wyhamowały pod wpływem spadkowej tendencji, jaka zapanowała wczoraj na amerykańskiej soi i canoli. Najbliższa seria pszenicy zyskała na wartości 0,75 euro do 156,5 eur/t, a kukurydza podrożała o 1,5 euro i zamknęła dzień na poziomie 154 eur/t.

Notowania zbóż i oleistych. Unijne zboża kontynuowały wzrosty (5.04.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Unijnej pszenicy pomagają niepokoje o tegoroczne zbiory w krajach Europy Wschodniej. Najnowsze prognozy dla ukraińskiej produkcji, mówią o zbiorach pszenicy w tym kraju, na poziomie 17-18,5 mln ton, w porównaniu do rekordowych 27,25 mln ton w 2015 roku. Jeśli prognozy się potwierdzą, to ukraiński eksport tego ziarna spadnie do tylko 5-6 mln ton z 15,5 mln ton w obecnym sezonie. Daje to szansę na większy popyt na unijną, głównie francuską, pszenicę.

W Chicago, we wtorek fundusze hedgingowe odkupiły 6 tys. kontraktów na kukurydzę, po wcześniejszej silnej wyprzedaży w miniony czwartek. USDA zaskoczył rynek, publikując (31-marca) nadzwyczaj dobrą prognozę areału zasiewów kukurydzy, spowodowało to, ponad 4%, spadek notowań kukurydzy, ale wzrost cen soi (areał soi był niższy od oczekiwań). Nowe relacje cenowe soi do kukurydzy (USA) zdecydowanie przekroczyły poziom 2,5 - stanowiący granicę preferującą uprawę soi zamiast kukurydzy. Rośnie zatem prawdopodobieństwo, że jakaś część akrów zarezerwowanych dla kukurydzy (w czwartkowym raporcie USDA), zostanie przeznaczona na soję.

Już po zamknięciu dziennych notowań w Chicago, USDA opublikował swój pierwszy raport na temat kondycji upraw pszenicy ozimej w USA. Wynik zaskoczył pozytywnie rynek, ponieważ, aż 59% areału zaliczono do dwóch najlepszych kategorii (oczekiwano 55%). Średnia 5-letnia, dla tego okresu, wynosi tylko 42% areału w kategorii dobrej i bardzo dobrej.

Ocena stanu upraw, oznaczona poprzez Indeks Brugler500 wyniosła 361 pkt i była najwyższa od 2010 roku (dla tej daty oczywiście).Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: