Notowania zbóż i oleistych. Unijny rzepak stracił we wtorek blisko 12 euro/t (31.01.2017)

Po silnej przecenie z poniedziałku, kontrakty na kukurydzę i kompleks sojowy tylko lekko wzrosły wczoraj, ale pszenica odbiła w górę o ponad 1,5%. Tańszy o 1% dolar, w stosunku do euro, zwiększa konkurencyjność amerykańskiego eksportu.

Notowania zbóż i oleistych. Unijny rzepak stracił we wtorek blisko 12 euro/t (31.01.2017)

Notowania zbóż i oleistych

Tym czasem wysyłki eksportowe w ostatnim tygodniu (raport USDA z poniedziałku) były i tak powyżej oczekiwań dla kukurydzy i soi i zgodne z oczekiwaniami dla pszenicy. Dzisiaj w USA publikowane będą dane tygodniowe na temat produkcji i zapasów etanolu oraz miesięczne na temat kruszenia soi i będą mieć wpływ na notowania w Chicago. W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT, w cenach kukurydzy i soi nadal znajduje się znaczna premia za ryzyko pogodowe w Ameryce Południowej, a kapitał spekulacyjny posiada olbrzymią pozycję długą w soi i tydzień temu był także „lekko długi” w kukurydzy. Teraz, gdy zagrożenia pogodowe ustępują spekulanci wycofują się z gry na wzrosty (pozycja długa), odsprzedając kontrakty na soję i kukurydzę. Z trzech głównych amerykańskich kontraktów, jedynie w pszenicy kapitał spekulacyjny posiada znaczną pozycję krótką, co sprawia, że kontrakt ten narażony jest na większe wybicia w górę (widoczne to było wczoraj).
 
Fundusze hedgingowe były we wtorek sprzedającym netto ok. 500 kontraktów na soję, ale kupującym netto po ok. 3 tys. kontraktów na kukurydzę i pszenicę.
 
Unijne kontrakty

Wczorajsze umocnienie euro (ok. 1%), w stosunku do dolara, przeważyło nad (w większości) lekkimi wzrostami amerykańskich kontraktów, stąd w Paryżu obserwowaliśmy kontynuację poniedziałkowych przecen. Szczególnie mocno potaniała (wygasająca wczoraj) lutowa seria na rzepak. Wspomniany kontrakt stracił na wartości 11,75 euro (-2,75%) i zamknął dzień ceną 415 eur/t. Od dzisiaj najbliższym terminem realizacji dla rzepaku jest termin na maj 2017, wyceniony wczoraj na 409,5 eur/t. Seria na nowe zbiory (realizacja w sierpniu) jest zdecydowanie tańsza i zamknęła dzień ceną 382 eur/t.

 
Obok rzepaku na wartości traciły we wtorek także unijne kontrakty na zboża. Notowana relatywnie wysoko najbliższa seria kukurydzy potaniała o 1 euro do 169 eur/t, a analogiczny kontrakt na pszenicę stracił 1,5 euro i wyceniany był na zamknięciu na 165,5 eur/t. Dla pszenicy oznacza to najniższe zamknięcie od połowy grudnia 2016 (seria najbliższa).

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: