| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Uspokojenie notowań kukurydzy i soi, ostra korekta w dół pszenicy (1.07.2015)

W środę po zaliczeniu dzień wcześniej swojego 6-miesięcznego szczytu notowania pszenicy w Chicago mocno spadały. Lipcowa seria na pszenicę straciła na wczorajszym zamknięciu blisko 4,5%, niwelując większość wzrostu z wtorkowej sesji.

Notowania zbóż i oleistych. Uspokojenie notowań kukurydzy i soi, ostra korekta w dół pszenicy (1.07.2015)

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, warto pamiętać, że dużo zamieszania na rynku wywołały amerykańskie raporty, które były negatywne dla soi i kukurydzy (prowzrostowe) ale korzystne dla pszenicy w USA.

Zarówno dane na temat areału zasiewów jak i wielkości zapasów okazały się być powyżej oczekiwań rynkowych, co przełoży się zapewne na poprawę bilansu pszenicy w USA już w lipcowym raporcie Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa. Warto zauważyć, że kontrakt na pszenicę w Chicago ma za sobą blisko 2 tygodnie silnych wzrostów, które w tym czasie wywindowały wycenę najbliższej serii aż o 20% w górę. Wyższe ceny negatywnie wpłyną na i tak już słabą sprzedaż eksportową amerykańskiej pszenicy w ubiegłym i na początku obecnego sezony (tygodniowy raport dzisiaj).

Notowania zbóż

Rosyjska i nawet unijna pszenica jest bardziej konkurencyjna, zwłaszcza dla odbiorców z Afryki i Bliskiego Wschodu. Od 19 czerwca kontrakt na pszenicę notowany w Paryżu podrożał o blisko połowę mniej niż jego amerykański odpowiednik. Najbliższa seria pszenicy w tym czasie zyskała na Matif 12,6% (22,5 eur/t) i zamknęła wczorajszą sesję na poziomie 201 eur/t (-0,25 eur/t). Warto zauważyć, że obecne wyceny kontraktów na pszenicę są najwyższe od grudnia ubiegłego roku.

Tym czasem na półkuli północnej zaczęły się już zbiory pszenicy ozimej. Do ubiegłej niedzieli w USA zebrano 38% areału i żniwa przyspieszają mimo niekorzystnej pogody.


Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!