| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Wszystkie kontrakty w dół (4.02.2016)

W Paryżu ceny pszenicy, kukurydzy i rzepaku spadają aby utrzymać konkurencyjność w związku ze skokowym umocnieniem się euro. Drugi dzień z rzędu, europejska waluta mocno drożała w stosunku do dolara. Po umocnieniu w środę o 1,7%, w czwartek euro zyskało 0,9%.

Notowania zbóż i oleistych. Wszystkie kontrakty w dół (4.02.2016)

Taniejący dolar stworzył przyjazny klimat dla wzrostu notowań surowców, w tym amerykańskich zbóż i soi. W Chicago, podczas nocnej sesji lekko drożały wspomniane kontrakty. Jednak w czwartek ukazaały się cotygodniowe dane eksportowe w USA, a te wczorajsze były fatalne dla amerykańskiej soi i pszenicy. Zamówienia eksportowe na kukurydzę okazały się powyżej oczekiwań rynkowych, jednak inwestorzy brali także pod uwagę środowy raport EIA o spadku produkcji i wzroście zapasów bioetanolu. Dodatkową presję spadkową na ceny kukurydzy wywołała publikacja rządowych szacunków zbiorów w Brazylii, CONAB podniósł znacząco oczekiwane zbiory i eksport (raport poniżej).

Eksport zbóż z UE

Niskie ceny powodują zwiększone zainteresowanie importerów unijną pszenicą. Np. Algieria sfinalizowała zakup 840 000 t pszenicy w cenie około 178 USD /t (CIF), wysyłka w kwietniu- maju. Czwartkowe dane Komisji Europejskiej pokazały, że w ostatnim tygodniu Bruksela wydała certyfikaty na eksport 785 879 t pszenicy miękkiej i 212 181 ton jęczmienia.

Amerykański eksport

Jak informuje Andrzej Bąk z e-WGT, czwartkowe dane eksportowe były korzystne dla amerykańskiej kukurydzy, poniżej oczekiwań dla pszenicy i fatalne dla soi. Dane tygodniowe o zamówieniach netto pokazały szereg anulowanych kontraktów w przypadku soi (tańszy towar importowany jest teraz z Ameryki Południowej), stąd wartość zamówień netto wyniosła tylko 22,06 tony i była najniższa w tym sezonie. W przypadku pszenicy, zamówienia eksportowe były tylko nieco większe niż w najgorszym w tym sezonie tygodni przypadającym w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Prognozy CONAB

W czwartek publikowane były oficjalne brazylijskie szacunki produkcji kukurydzy. Biuro rządowe CONAB oczekuje produkcji na poziomie 83,3 mln t, w porównaniu z wcześniejszą prognozą 82,3 mln ton w styczniu (USDA: 81,5 mln t, w tym brazylijski eksport powinien wynieść 29 mln ton (USDA: 25,5 mln t).

CONAB szacuje tegoroczną produkcję soi w Brazylii na 100,9 mln t, oznacza to spadek o 1,2 mln t w porównaniu z prognozą styczniową (USDA: 100,0 mln t). Oczekiwana produkcja została zmniejszona z powodu 4,2% redukcji do średnich plonów w Mato Grosso. Oczekuje się, że eksport soi z Brazylii osiągnie 56,8 mln t (USDA: 57,0 mln t).


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: