Notowania zbóż i oleistych. Wysokobiałkowa pszenica podrożała aż o 43% w ciągu 3 miesięcy (29.06.2017)

Motorem napędowym wzrostów jest stale pogarszający się stan amerykańskich upraw jarej pszenicy twardej i obawa o małą podaż ziarna wysokiej jakości.

Notowania zbóż i oleistych. Wysokobiałkowa pszenica podrożała aż o 43% w ciągu 3 miesięcy (29.06.2017)

Notowania zbóż i oleistych

 
Ostatnie dane meteorologiczne pokazują, że ekstremalna susza obejmuje 1/4 obszaru Północnej Dakoty – największego producenta pszenicy jarej w USA, a najnowsze prognozy nie zapowiadają deszczu w tym obszarze. Jak podkreśla Andrzej Bąk, w ostatnich dniach doszedł kolejny czynnik prowzrostowy (dla wszystkich amerykańskich kontraktów) w postaci skokowej przeceny dolara amerykańskiego, a wczoraj wsparciem wzrostów była silna sprzedaż eksportowa w USA i mniejszy areał zasiewów pszenicy jarej w Kanadzie (ale większy canoli).
 
Rynek spodziewa się, że dzisiejszy raport kwartalny USDA pokaże także spadek areału zasiewów tego zboża w USA. Stąd też spekulanci odkupują swoje krótkie pozycje w pszenicy.
 
W czwartek fundusze hedgingowe były nabywcami netto w Chicago: 16 tys. kontraktów na pszenicę, 10 tys. na kukurydzę i 4 tys. na soję.
 
Pierwszy raz w historii zasiewy kanadyjskiej canoli przekroczyły areał pszenicy
 
Urząd Statystyczny Kanady (StatCan) obniżył wczoraj swoje oficjalne szacunki areału zasiewów pszenicy w Kanadzie (głównie jarej), podnosząc jednocześnie obszar upraw canoli.

StatCan obniżył swoje szacunki zasiewów pszenicy (razem) o 0,819 mln akrów do 22,4 mln akrów  (23,2 mln akrów w 2016 roku). Były to dane gorsze od oczekiwań. Kwietniowe szacunki areału pszenicy jarej obniżono z 16,7 mln akrów, do 15,8 mln akrów.

Zasiewy canoli wyniosły w Kanadzie 22,837 mln akrów (+12% rok do roku). Oznacza to wzrost o 0,457 mln akrów w stosunku do prognozy kwietniowej i obszar większy niż ten zajmowany przez pszenicę.

 
StatCan podniósł również (w stosunku do kwietnia) o 0,332 mln akrów, do 7,282 mln akrów szacunki areału soi.


Tagi:
źródło: