| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Wzrostowa sesja w środę (5.08.2015)

W Chicago, środa zakończyła się 1,1%-1,7% wzrostami najbliższych serii kontraktów na pszenicę, kukurydzę i soję. Na Matif tylko kukurydza podrożała o nieco ponad 1%, podczas gdy pszenica i rzepak zyskały odpowiednio 0,3% i 0,6%.

Notowania zbóż i oleistych. Wzrostowa sesja w środę (5.08.2015)

Notowania zbóż

Jak informuje Andrzej Bąk z e-WGT, stan amerykańskich upraw nie poprawia się tak szybko, jak tego oczekiwali uczestnicy rynku, pokazały to ostatnie raporty Crop Progress. Wielu uczestników rynku oczekuje cięcia lipcowych prognoz amerykańskich zbiorów soi i także zbóż, stąd postanowili oni zredukować część swoich krótkich pozycji (kupowali kontrakty), ograniczając ryzyko.

W ostatnich dniach pojawiały się prognozy wydajności i zbiorów w USA publikowane przez różne podmioty (Informa, FC Stone). Podmioty te, w większości, podniosły swoje szacunki plonów i zbiorów, jednak do poziomów wciąż poniżej lipcowych prognoz USDA. Najważniejsza dla rynku prognoza zostanie opublikowana w środę – 12 sierpnia i będą to comiesięczne szacunki bilansów na rynkach rolnych ogłoszone przez  Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa.

W środę pojawiło się sporo informacji przemawiających za spadkami notowań zbóż i oleistych – te jednak odbiły w górę.

Wczorajsze, tygodniowe dane EIA były prospadkowe dla kukurydzy, ponieważ pokazały dalszy spadek produkcji bioetanolu do poziomu najniższego od maja tego roku. Warto pamiętać, że sektor biopaliw odpowiada za zużycie około 40% amerykańskiej kukurydzy.

Amerykańska i unijna pszenica, ponownie przegrały konkurencję z rosyjską pszenicą, na przetargu zorganizowanym przez Egipt.

Z Francji napływają prognozy bardzo dobrych (może rekordowych) zbiorów pszenicy ozimej, której wbrew oczekiwaniom nie zaszkodziła susza.

Rosną perspektywy zbiorów pszenicy w Rosji, SovEcon podniósł swoją prognozę o 1,5 mln ton, do 57,5 mln ton.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!