| Autor: redakcja6

Notowania zbóż i oleistych. Za nami wzrostowy tydzień (05.06.2015)

Obawy pogodowe i zawirowania na rynku walutowym, skłoniły kapitał spekulacyjny do kupowania kontraktów na giełdzie w Chicago i zamknięcia części krótkich pozycji zajmowanych w zbożach i soi. Wprawdzie piątek zamknął się zdecydowaną przeceną amerykańskich kontraktów (głównie w związku z 1% osłabieniem się dolara do euro), to jednak w skali całego tygodnia kontrakty amerykańskie zaliczyły wzrosty.

Notowania zbóż i oleistych. Za nami wzrostowy tydzień (05.06.2015)
Notowania pszenicy
Tradycyjnie już, największą zmiennością charakteryzował się, ulubiony przez spekulantów, kontrakt na amerykańską pszenicę. W ciągu tygodnia najbliższa seria pszenicy wybiła się w Chicago o ponad 8%.

 
Unijny kontrakt na pszenicę drożał w minionym tygodniu także, jednak zakres wzrostu został ograniczony przez umacniające się euro w stosunku do dolara. Na Euronext-Matif najbliższa seria na pszenicę podrożała w ciągu tygodnia o 8,5 euro (+4,8%), do 184,5 eur/t. Nadal deszczowa pogoda zagraża wielu uprawom pszenicy ozimej w USA, inwestorzy czekają na więcej informacji o jakości i plonowania amerykańskiej twardej czerwonej pszenicy ozimej, która trafia już do elewatorów (na południu USA trwają zbiory). Istnieją obawy, że ulewne majowe deszcze i powodzie mogły wyrządzić znaczne szkody, główne w Oklahomie i Teksasie. Rynek niepokoją także zapowiedzi upałów w nadchodzący weekend i w kolejnym tygodniu we Wschodniej Europie, na Ukrainie i na południu Rosji. Rozwijające się zjawisko El-Nino już teraz przynosi suszę na wielu obszarach Australii - kontrakt na tamtejszą pszenicę zanotował w Sydney 5-miesięczne maksimum. W Kanadzie, obok niewystarczających opadów, na wielu obszarach dochodziło do spadków temperatury znacznie poniżej 0 stopni C.

Wzrosty notowań pszenicy pociągnęły za sobą ceny amerykańskiej kukurydzy, chociaż w tym przypadku pogoda jest korzystna dla upraw. W Chicago najbliższa seria kukurydzy podrożała w skali tygodnia 2,6%. Najbliższa seria unijnej kukurydzy była serią czerwcową, dla której miniony piątek był ostatnim dniem obrotu. W piątek seria ta straciła na wartości 3,75 euro (do 153,75 eur/t) ale w skali całego tygodnia podrożała o 2,25 euro.

Notowania oleistych
W minionym tygodniu doszło także do znacznych wzrostów na giełdowym rynku oleistych. Na wartości zyskiwała amerykańska soja, w przypadku której inwestorzy finansowi zajmowali rekordową pozycję krótką netto. Najbliższy kontrakt na soję zyskał w skali tygodnia 2,9% (+4,5 usd/t). W maju utrzymywała się znaczna sprzedaż eksportowa amerykańskiej soi (jest to nietypowe dla tej pory sezonu), stąd też zobowiązania eksportowe przekraczają prognozę zawartą w majowym raporcie USDA. Publikowany już w środę raport czerwcowy powinien pokazać obniżenie się zapasów końcowych amerykańskiej soi na koniec tego sezonu. 

Dużo mocniej od soi drożała kanadyjska canola, doniesienia o znacznych stratach mrozowych w weekend (z przełomu maja i czerwca), wybiły w ubiegły poniedziałek notowania canoli o prawie 3% i o ponad 5% w skali całego tygodnia. Seria najbliższa canoli zaliczyła w czwartek swoje blisko roczne maksimum notowań. 


Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!