| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Kontrakty na zboża na CBoT wzrosły o blisko 1% (20.01.2015)

Na początku sesji w Chicago kontrakty na zboża wyraźnie traciły na wartości, a pszenica spadła rano do poziomu 2 miesięcznego minimum. Za giełdą w Chicago podążały unijne kontrakty. Jednak już przed południem (ok. 18 naszego czasu) pszenica i kukurydza zaczęły gwałtownie rosnąć i zamknęły dzień na 0,8% plusach. Wsparciem wzrostów amerykańskich kontraktów były wczorajsze dane o tygodniowych wysyłkach eksportowych oraz 2,6% wzrost notowań etanolu.

Notowania zbóż. Kontrakty na zboża na CBoT wzrosły o blisko 1% (20.01.2015)

Notowania zbóż

Eksport kukurydzy w USA w zeszłym tygodniu wzrósł do 747.634 ton z 501.625 ton tydzień wcześniej. Amerykański eksport pszenicy w tym czasie wzrósł o 30% i wyniósł 310.307 ton, w porównaniu do 238.153 ton tydzień wcześniej. Nadal są to jednak słabe dane jeśli porównamy je z tym samym tygodniem sprzed roku (423.877 t). Zdaniem niektórych obserwatorów rynku pszenica zareagowała wzrostem na wyraźne zaostrzenie się konfliktu na wschodzie i południu Ukrainy.

Na Matif, pszenica zdążyła zareagować na zmianę nastrojów za oceanem. Ostatecznie ponad 1% strata z godziny 16 zamieniła się w minimalny wzrost na zamknięciu sesji. Seria marcowa pszenicy kosztowała na koniec dnia 196,5 eur/t. Straty w przypadku kukurydzy (seria najbliższa) zmniejszyły się z 1,6% do 0,9%. Marcowa seria na unijną kukurydzę wyceniana była na wtorkowym zamknięciu na 156,75 eur/t.

Soja nadal w dół, canola na wielomiesięcznych maksimach

Soja kontynuowała we wtorek spadki, ciągnąc za sobą tym razem także unijny rzepak. Marcowa seria na soję straciła wczoraj 1%, ustanawiając swoje blisko 3 miesięczne minimum. O blisko 2% potaniał olej sojowy i jedynie śruta sojowa zamknęła dzień na poziomie zbliżonym do neutralnego. Wczorajsze dane o tygodniowych wysyłkach eksportowych amerykańskiej soi pokazały dalszy spadek do 1,518 mln ton z 1,868 mln ton tydzień wcześniej. Dodatkowo Chińczycy zgłosili we wtorek anulowanie kontraktów na zakup 174 tys. ton soi i wcześniej w piątek na 285 tys. ton. Chiny posiadają jeszcze ok. 6 mln ton soi nie wysłanej a zakontraktowanej w USA. Popyt przenosi się teraz do Ameryki Południowej gdzie rozpoczęły się zbiory.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: