| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Kontrakty w dół za sprawą Ukrainy (12.02.2015)

Przeceny na rynku pszenicy i kukurydzy nie były wielkie, mieściły się w 1%. Podpisanie porozumienia w Mińsku dającego szansę na wstrzymanie walk na wschodzie Ukrainy spowodowało spadki notowań zbóż po obu stronach Atlantyku.

Notowania zbóż. Kontrakty w dół za sprawą Ukrainy (12.02.2015)

Notowania zbóż

Ukraina powinna być w tym sezonie trzecim eksporterem kukurydzy na świecie, po USA i Brazylii.Natomiast Rosja zalicza się do największych producentów i eksporterów pszenicy. Dlatego też sytuacja, czy to polityczna czy pogodowa, w Basenie Morza Czarnego ma ogromny wpływ na ceny zbóż w wymiarze globalnym.

Jednocześnie wspomniane porozumienie zwiększyło apetyt na kupowanie bardziej ryzykownych aktywów, w efekcie mocno podrożała ropa, umocniła się wspólna waluta względem dolara i na wartości zyskiwał złoty.

W czwartek USDA publikował dane tygodniowe na temat umów eksportowych. Amerykański eksport kukurydzy okazał się być powyżej górnego przedziału oczekiwań rynkowych i wyniósł w tygodniu kończącym się 5 lutego 1,121 mln ton. Tempo eksportu amerykańskiej kukurydzy sięga do do teraz 75% całkowitej prognozy USDA (mamy dopiero połowę sezonu) w porównaniu do 70% średnia 5-letnia. Przypomnę, że także silny jest przerób kukurydzy na bioetanol.

Tygodniowa sprzedaż eksportowa netto pszenicy (podpisane umowy) tradycyjnie już nie była najlepsza  i wyniosła w 418,8 tys. ton (oczekiwano 300-650 tys. ton) w porównaniu do 486,9 tys. ton tydzień wcześniej.

Sprzedaż soi z USA w ostatnim tygodniu pozytywnie zaskoczyła rynek. Oczekiwania były na poziomie 300-550 tys. ton, podczas gdy oficjalne dane pokazały sprzedaż netto w wysokości 746,2 tys. ton w tym same Chiny zawarły umowy na zakup 603,3 tys. ton soi. Kontrakty futures na kompleks sojowy zyskały wczoraj na wartości.


Rekordowy eksport unijnej pszenicy w tym sezonie wysuwa UE na pierwsze miejsce, przed USA.

Strategie Grains prognozuje unijny eksport pszenicy miękkiej (bez durum) w sezonie 2014/15 na 32,5 ton. Jeśli prognozy się sprawdzą będzie to historyczny rekord. W poprzednim sezonie eksport pszenicy miękkiej z UE wyniósł 29,3 mln ton - przypomina Andrzej Bąk z e-WGT.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!