| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Kontynuacja wzrostów na giełdowym rynku pszenicy (18.05.2015)

Fundusze hedgingowe zamknęły w poniedziałek kolejną pulę kontraktów z nadal ogromnej krótkiej pozycji zajmowanej w amerykańskiej pszenicy. Wiąże się to z odkupowaniem kontraktów futures i opcji i w konsekwencji generowane są wzrosty notowań. Nerwowość wśród spekulantów wywołują padające na wielu obszarach upraw pszenicy w USA nadmierne deszcze, mogące wpłynąć co najmniej na pogorszenie jakości tegorocznych zbiorów. Lipcowa seria pszenicy odbiła w poniedziałek w górę w Chicago o ponad 2%. Swoją szansę na wzrost wykorzystał także kontrakt na unijną pszenicę.

Notowania zbóż. Kontynuacja wzrostów na giełdowym rynku pszenicy (18.05.2015)

Notowania zbóż

Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, na zamknięciu sesji w Paryżu, seria wrześniowa na pszenicę drożała w poniedziałek aż 5,5 euro (+3,2%) i wyceniana była na 180 eur/t. W tym przypadku z dodatkową pomocą przyszło bardzo silne osłabienie się euro w stosunku do dolara (-1,2%).

W USA, oprócz nadmiernych opadów deszczu, północne obszary narażone są na nocne spadki temperatury poniżej 0 stopni C, mogą one wyrządzić lokalne szkody w uprawach amerykańskiej kukurydzy. Kukurydza zyskała w poniedziałek lekko na wartości na CBoT i Matif, głównie za sprawą silnych wzrostów notowań pszenicy.

W poniedziałek również minimalnie wzrosły notowania soi za oceanem i unijnego rzepaku. W Kanadzie było w poniedziałek święto państwowe i rynek w Winnipeg (canola) był nieczynny.


Z uwagi na problemy techniczne USDA nie opublikował wczoraj danych o tygodniowych wysyłkach eksportowych. Już po sesji amerykańskiej ukazał się raport z postępu i kondycji upraw. W USA, bardzo szybkie dotąd, tempo zasiewów kukurydzy nieco wyhamowało, jednak zaawansowanie sięga 85% (do niedzieli), 56% areału już wzeszło. Średnia 5-letnia to 75% i 40%. Zasiewy amerykańskiej soi objęły do niedzieli 45% (lekko poniżej oczekiwań), w porównaniu do 36% - średnia 5-letnia.


W ubiegły piątek Rosja zniosła cło eksportowe na pszenicę (obowiązywało od lutego) i intencją rządu jest wyeksportowanie do żniw 1 mln ton pszenicy.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!