Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż. Kukurydza i pszenica zamknęły się na plusie (28.05.2015)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W czwartek po godzinie 16 (naszego czasu) kurs eurodolara zaczął rosnąć, a słabnący dolar...

W czwartek po godzinie 16 (naszego czasu) kurs eurodolara zaczął rosnąć, a słabnący dolar otworzył drogę do wyższych notowań na rynkach surowcowych (także kontraktów na zboża). Straty, jakie notowały amerykańskie zboża ok. godziny 16 stopniowo zamieniały się we wzrosty.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż

Ostatecznie kukurydza i pszenica (najbliższe serie) w Chicago zamknęły dzień na odpowiednio 1,1% i 0,2% plusach. Na Matif pszenica zyskała tylko 0,25 euro (+0,1%), a kukurydza 0,75 euro (+0,5%). Notowania amerykańskiej kukurydzy otrzymały wsparcie z wczorajszych danych EIA (US Energy Information Administration), które pokazały tygodniowy wzrost produkcji etanolu (z kukurydzy), przy jednoczesnym spadku zapasów.

A wszystko za sprawą najwyższego od 5 lat tygodniowego zużycia benzyny w USA (niskie ceny generują popyt). Mimo wczorajszego odbicia w górę, kukurydza na CBoT znajduje się w trendzie spadkowym w pobliżu 7-miesięcznych minimów. Prognozy pogody są korzystne dla amerykańskiej kukurydzy, a pierwsze oceny kondycji upraw są dużo powyżej średniej.

Wczorajsze rozstrzygnięcie egipskiego przetargu na zakup pszenicy było negatywne dla cen zarówno kontraktów USA jak i UE. GASC zakupił dużą partię pszenicy z dostawą od lipca  w której 75% stanowiło ziarno rosyjskie i 25% pochodzenia rumuńskiego. Także tygodniowa sprzedaż unijnej pszenicy była bardzo słaba. KE przyznała licencje eksportowe na tylko 228,5 tys ton unijnej pszenicy. Jednak licząc od początku sezonu eksport pszenicy z UE osiągnął imponujący poziom 29,314 mln ton. Jest to w dużej mierze spowodowane taniejącym od maj ubiegłego roku euro w stosunku do usd.

Notowania oleistych

Soja zamknęła czwartek na minimalnym minusie, pod presją ponad 1% przeceny śruty sojowej ale przy wsparciu także 1% wybicia w górę oleju sojowego (rynek spodziewa się podniesienia wymogu zawartości bioestrów w biodieslu w USA).

Seria lipcowa soi potaniała w czwartek w Chicago o tylko 0,1% i znajduje się tylko nieco powyżej historycznego (dla tej serii) minimum zaliczonego dwa dni wcześniej. Jednak analizując wykres serii najbliższej, aktualne poziomy notowań soi są jeszcze lekko powyżej 4-letniego dołka z września i października 2014.


Czytaj dalej na następnej stronie...


1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl