| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Kukurydza i pszenica zamknęły się na plusie (28.05.2015)

W czwartek po godzinie 16 (naszego czasu) kurs eurodolara zaczął rosnąć, a słabnący dolar otworzył drogę do wyższych notowań na rynkach surowcowych (także kontraktów na zboża). Straty, jakie notowały amerykańskie zboża ok. godziny 16 stopniowo zamieniały się we wzrosty.

Notowania zbóż. Kukurydza i pszenica zamknęły się na plusie (28.05.2015)

Notowania zbóż

Ostatecznie kukurydza i pszenica (najbliższe serie) w Chicago zamknęły dzień na odpowiednio 1,1% i 0,2% plusach. Na Matif pszenica zyskała tylko 0,25 euro (+0,1%), a kukurydza 0,75 euro (+0,5%). Notowania amerykańskiej kukurydzy otrzymały wsparcie z wczorajszych danych EIA (US Energy Information Administration), które pokazały tygodniowy wzrost produkcji etanolu (z kukurydzy), przy jednoczesnym spadku zapasów.

A wszystko za sprawą najwyższego od 5 lat tygodniowego zużycia benzyny w USA (niskie ceny generują popyt). Mimo wczorajszego odbicia w górę, kukurydza na CBoT znajduje się w trendzie spadkowym w pobliżu 7-miesięcznych minimów. Prognozy pogody są korzystne dla amerykańskiej kukurydzy, a pierwsze oceny kondycji upraw są dużo powyżej średniej.

Wczorajsze rozstrzygnięcie egipskiego przetargu na zakup pszenicy było negatywne dla cen zarówno kontraktów USA jak i UE. GASC zakupił dużą partię pszenicy z dostawą od lipca  w której 75% stanowiło ziarno rosyjskie i 25% pochodzenia rumuńskiego. Także tygodniowa sprzedaż unijnej pszenicy była bardzo słaba. KE przyznała licencje eksportowe na tylko 228,5 tys ton unijnej pszenicy. Jednak licząc od początku sezonu eksport pszenicy z UE osiągnął imponujący poziom 29,314 mln ton. Jest to w dużej mierze spowodowane taniejącym od maj ubiegłego roku euro w stosunku do usd.

Notowania oleistych

Soja zamknęła czwartek na minimalnym minusie, pod presją ponad 1% przeceny śruty sojowej ale przy wsparciu także 1% wybicia w górę oleju sojowego (rynek spodziewa się podniesienia wymogu zawartości bioestrów w biodieslu w USA).

Seria lipcowa soi potaniała w czwartek w Chicago o tylko 0,1% i znajduje się tylko nieco powyżej historycznego (dla tej serii) minimum zaliczonego dwa dni wcześniej. Jednak analizując wykres serii najbliższej, aktualne poziomy notowań soi są jeszcze lekko powyżej 4-letniego dołka z września i października 2014.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!