| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Na zamknięciu tygodnia przeceny w USA i UE (24.04.2015)

Prognoza cieplejszej i suchszej pogody na ten tydzień, daje szansę na nadrobienie zaległości w zasiewach amerykańskiej kukurydzy. Doświadczenie z lat ubiegłych wskazuje, że amerykańscy farmerzy są technicznie w stanie obsiać nawet do 40% areału w ciągu tygodnia. Dodatkowo bieżące obawy o konsekwencje epidemii ptasiej grypy wsparły tendencje spadkowe amerykańskich kontraktów na kukurydzę i śrutę sojową.

Notowania zbóż. Na zamknięciu tygodnia przeceny w USA i UE (24.04.2015)

Notowania zbóż

Poprawiają się perspektywy produkcji pszenicy miękkiej (notowana w Chicago) w Stanach Zjednoczonych, korzystna pogoda sprzyja zasiewom odmian jarych. To, zdaniem Andrzeja Bąka z e-WGT, w połączeniu z ciągle słabym popytem eksportowym wywiera presję spadkową na ceny.

Amerykańskie kontrakty na zboża (najbliższe serie) straciły w piątek w Chicago od 1,7%-majowa seria kukurydzy do 2,4%-majowa seria pszenicy. W skali tygodnia amerykańska kukurydza potaniała o 4%, do poziomu nienotowanego od 5 miesięcy. Zamknięcie pszenicy wypadło na 6-tygodniowym minimum, po blisko 2% przecenie w ciągu tygodnia.

Kukurydza na Matif (seria najbliższa) zamknęła piątkowe notowania na 6-tygodniowym minimum-160,75, tracąc w piątek 1,25 euro i 2,0 eur/t (-1,2%) w skali tygodnia. Unijna pszenica i rzepak, wprawdzie potaniały w piątek o 2-3 euro/t (śladem ich odpowiedników amerykańskich), to jednak w skali tygodnia kontrakty te minimalnie podrożały. Zamknięcie najbliższej serii na pszenicę wypadło w piątek na poziomie 183 eur/t, w porównaniu do 182,75 eur/t - tydzień wcześniej. Majowa seria rzepaku podrożała w ciągu tygodnia z 374 do 375,5 eur/t. Wsparciem unijnego rzepaku były kanadyjskie dane mówiące o spadku areału zasiewów canoli w tym kraju. Kontrakt na canolę zyskał w piątek blisko 1% i 0,4% w ciągu tygodnia.

Obawy o możliwe zakłócenia w transporcie soi do portów w Brazylii ograniczyły przeceny soi i śruty sojowej. Wydaje się jednak, że przy obecnie dużych zapasach soi w brazylijskich portach, protesty kierowców ciężarówek są dużo mniej groźne niż to miało miejsce w lutym.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!