| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Pszenica twarda w USA najniżej od 5 lat (16.04.15)

W czwartek kontrakty unijne zaliczyły spadki, a te notowane w Chicago minimalnie wzrosły za sprawą osłabienia dolara do euro. Dolar stracił wczoraj do euro 0,7% i 2% w ciągu ostatnich trzech dni. Pomogło to uzyskać wzrosty przez większość kontraktów na towary rolne notowanych na amerykańskich giełdach. I odwrotnie, drożejące euro sprzyjało niższym wycenom futures na giełdzie w Paryżu.

Notowania zbóż. Pszenica twarda w USA najniżej od 5 lat (16.04.15)

Notowania zbóż

Pszenica w Chicago zyskała w czwartek 0,8% pod wpływem realizacji zysków, po fali silnych spadków. Ocenia się, że zaangażowanie kapitału spekulacyjnego w krótkie pozycje (netto) w pszenicy miękkiej w Chicago osiągnęło historyczny rekord, stąd kolejne inwestycje w krótkie pozycje (gra na spadki) stają się mocno ryzykowne.

Jednak korzystna pogoda (padające deszcze) nadal wywiera wpływ na rynek pszenicy. W czwartek pszenica twarda notowana na giełdzie w Kansas potaniała o kolejne 1,2% i zamknęła dzień najniżej od 5 lat. Bardzo słabe dla amerykańskiej pszenicy okazały się czwartkowe dane o podpisanych umowach eksportowych. Sprzedaż tygodniowa pszenicy z dostawą w tym sezonie (do końca maja) wyniosła tylko 47,9 tys ton i 112,5 tys na nowy sezon.

Tygodniowa sprzedaż amerykańskiej kukurydzy (umowy eksportowe netto) była zgodna z oczekiwaniami, a dane na temat eksportu soi z USA  były mieszane. Podpisano więcej od oczekiwań umów na eksport w tym sezonie i poniżej oczekiwań jeśli chodzi o nowe zbiory soi (sezon 2015/16).

Unijne kontrakty traciły w czwartek na wartości, nie wyłączając rzepaku. Majowa seria na pszenicę potaniała o 2 euro (-1,1%) do 183,25 eur/t i co ważne kontrakt ten przebił na wykresie techniczny poziom wsparcia w okolicy 185 eur/t (minima z lutego i marca). Seria majowa zamknęła dzień najniżej od końca listopada 2014 roku.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!