| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Pszenica w UE taniała na pierwszej poświątecznej sesji (07.04.2015)

Impuls spadkowy przyszedł we wtorek z Chicago. Amerykańskie kontrakty na zboża i oleiste traciły wczoraj drugą sesję z rzędu (giełda CBoT była w poniedziałek czynna). Najbliższe serie potaniały, odpowiednio o 0,3%-pszenica, 0,5%-kukurydza i 0,8%-soja.

Notowania zbóż. Pszenica w UE taniała na pierwszej poświątecznej sesji (07.04.2015)

Notowania zbóż

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, przecenom za oceanem sprzyjało wczorajsze skokowe umocnienie się dolara amerykańskiego względem euro (ok. 1%). Tańsza unijna waluta wsparła we wtorek notowania kukurydzy i rzepaku na Matif. Kukurydza z dostawą w czerwcu zyskała na wartości 0,5% (+0,75 eur/t) do 165,25 eur/t. Majowa seria na rzepak zakończyła dzień na poziomie z 2-kwietnia, czyli 363,75 eur/t, pomimo 1% przeceny canoli i nieco mniejszej w przypadku soi.

Unijna pszenica (najbliższa seria) straciła na wartości 2,25 eur (-1,2%) i zamknęła sesję ceną 191,5 eur/t. Na ceny unijnej pszenicy mają wpływ najnowsze oficjalne prognozy zasiewów pszenicy miękkiej we Francji. Francuskie Ministerstwo Rolnictwa ocenia, że zasiewy pszenicy pod tegoroczne zbiory obejmą 5,18 mln hektarów. Stanowi to 3,4% wzrost areału, licząc rok do roku i jednocześnie będzie to największy obszar upraw pszenicy miękkiej od co najmniej 23 lat. Przewiduje się, że rekordowa powierzchnia upraw pszenicy przełoży się na mniejszy areał jęczmienia jarego i ziemniaków.

Pracownicy USDA w Moskwie oceniają tegoroczne zbiory pszenicy w Rosji na 53 mln ton, w dół 6 mln ton w stosunku do ubiegłego roku, ale nadal będzie to powyżej średniej pięcioletniej. Prywatna firma analityczna SovEcon szacuje tegoroczną rosyjską produkcję pszenicy na tylko 50 mln ton.

Inwestorzy zajmują już pozycje przed publikacją przez Amerykański Departament Rolnictwa kwietniowej prognozy bilansu na rynkach rolnych. Comiesięczny raport ukaże się już jutro (9-04) o godz. 18 naszego czasu.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!