| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Spadek kontraktów na kukurydzę na CBoT, na Matif spokojnie (21.04.2015)

Kukurydza potaniała we wtorek o ponad 1%, w obawie o spadek wykorzystania paszowego w fermach drobiarskich.

Notowania zbóż. Spadek kontraktów na kukurydzę na CBoT, na Matif spokojnie (21.04.2015)

Departament Rolnictwa USA w poniedziałek potwierdził śmiertelny szczep ptasiej grypy (H5N2) na farmie niosek w stanie Iowa - najgorszy przypadek od czasu wybuchu epidemii obejmującej już kilkanaście stanów. Kukurydza tanieje także pod wpływem prognoz poprawy pogody w pasie amerykańskich upraw, daje to nadzieję na nadrobienie opóźnień w zasiewach.

Soja straciła na wartości we wtorek pod wpływem taniejącej śruty sojowej (-0,8%), która podobnie jak kukurydza jest głównym składnikiem pasz dla drobiu. Spadek notowań soi był ograniczony, ponieważ istnieją obaw o możliwość zakłócenia dostaw soi brazylijskiej. Trwają negocjacje kierowców ciężarówek z rządem, mogą one zakończyć się strajkiem i blokadą autostrad.

W przeciwieństwie do soi i kukurydzy, pszenica umocniła się w Chicago we wtorek. Najbliższa seria podrożała o 0,4% pod wpływem przedłużającej się realizacji zysków przez część inwestorów finansowych. Przypominam, że zaangażowanie spekulantów w krótkie pozycje (gra na spadki cen) osiągnęło poziom rekordowy (stan na 14-04 według CFTC). Do wzrostów notowań pszenicy zachęciły także rozczarowujące dane o kondycji amerykańskich upraw, opublikowane po poniedziałkowej sesji. Według USDA stan pszenicy ozimej nie poprawił się mimo intensywnych opadów.


Na paryskim parkiecie było wczoraj wyjątkowo spokojnie. Najbliższa seria na unijną pszenicę nie zmieniła swojej wartości i po raz trzeci z rzędu zamknęła sesję ceną 182,75 eur/t. Ceny nie zmienił także rzepak (najbliższa seria). Majowy kontrakt zamknął dzień na poziomie 375,75 eur/t, czyli na swoim rocznym maksimum. Jedynie kukurydza na Matif potaniała wczoraj w ślad za amerykańskim kontraktem. Wycena czerwcowej serii spadła o 0,75 euro (-0,5%) do 161,75 eur/t, co  jest najniższym zamknięciem tej serii kukurydzy od ok. 6 tygodni.


Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!