| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Spokojny tydzień na rynku zbóż (26.01.2015)

Dużo więcej niż na rynkach rolnych działo się w ubiegłym tygodniu na rynku walutowym. Dolar otrzymał kolejny bardzo silny impuls wzrostowy, po tym jak Europejski Bank Centralny ogłosił swój program skupowania aktywów o wartości ponad 1 bilion euro na przestrzeni 1,5 roku.

Notowania zbóż. Spokojny tydzień na rynku zbóż (26.01.2015)

Kurs euro/dolar

Europejska waluta potaniała w minionym tygodniu o ponad 3% w stosunku do dolara, co oczywiście przekłada się na większą konkurencyjność unijnych towarów, powodując jednocześnie wzrost wartości towarów wycenianych w usd. Czas pokaże czy program drukowania euro przez EBC przełoży się na spekulacyjne wzrosty notowań zbóż i oleistych, tak jak to miało miejsce gdy podobne programy stosował amerykański FED.

Jak podkreśla Andrzej Bąk z e-WGT, za oceanem miniony tydzień był krótszy niż zwykle (poniedziałek był dniem wolnym). Stąd dopiero w piątek ukazały się dane na temat sprzedaży eksportowej amerykańskiej soi i zbóż.

Wysoki eksport kukurydzy z USA

Piątkowe dane eksportowe amerykańskiej kukurydzy mocno zaskoczyły rynek. Tygodniowa sprzedaż netto (nowe kontrakty eksportowe) dwukrotnie przekroczyła oczekiwania największych optymistów i wyniosła 2,2 mln ton. Pod wpływem optymistycznych danych kukurydza zyskała w Chicago 0,8% (seria marcowa). Eksport amerykańskiej pszenicy był lepszy niż przed tygodniem, mimo to pszenica potaniała w Chicago 0,7%. Na zamknięciu piątkowej sesji taniała także soja. Sprzedaż eksportowa soi netto w ostatnim tygodniu gwałtownie spadła do tylko ok. 14 tys. ton i jest to sygnał, że importerzy przenoszą się teraz do Ameryki Południowej.

Notowania zbóż

Kontrakty notowane w Paryżu korzystały w piątek z trwającej kolejny już dzień silnej przeceny europejskiej waluty w stosunku do dolara. Najbliższe serie na Matif zyskały w piątek: od 0,3%-pszenica i 0,35% - rzepak  do 0,6% - kukurydza. Marcowa seria pszenicy wyceniana była na koniec tygodnia na 198,5 eur/t i było to o 1 eur/t wyżej niż tydzień wcześniej. W skali tygodnia kukurydza potaniała 0,25 eur/t do 159,25 eur/t w piątek. Unijny rzepak stracił w ciągu tygodnia na wartości 0,5 eur/t i kosztował w piątek 356,5 eur/t.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: