| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Zboża na nowych wielotygodniowych minimach (2.02.2015)

Nowe wielotygodniowe minima kontraktów na zboża i oleiste po obu stronach Atlantyku. Amerykańska pszenica notowana w Chicago jest już blisko wieloletnich minimów z września 2014. Polski złoty kontynuował w poniedziałek umacnianie się do do głównych walut.

Notowania zbóż. Zboża na nowych wielotygodniowych minimach (2.02.2015)

Silny eksport rosyjskiej pszenicy w styczniu wywiera presję na ceny kontraktów futures

Oficjalne dane rosyjskie pokazały bardzo dużą sprzedaż eksportową pszenicy w styczniu na poziomie 1,5 mln ton. Przedsiębiorcy starali się zdążyć przed wejściem od lutego w życie ceł eksportowych.

Raport USDA na temat wysyłek eksportowych

Soja – utrzymuje się silna sprzedaż amerykańskiej soi (mimo anulowania kilku kontraktów). W tygodniu kończącym się 29 stycznia wysłano na eksport 1,698 mln ton soi i jest 10% więcej niż tydzień wcześniej i 42% więcej niż w tym samym tygodniu przed rokiem. Eksport amerykańskiej soi od początku sezonu to już 37,5 mln ton (+19% rok do roku).

Kukurydza – tygodniowa sprzedaż to 661,7 tys. ton, 25% mniej niż tydzień wcześniej. Dodatkowo USDA poinformowało w poniedziałek o podpisaniu kontraktu na sprzedaż 132,8 tys. ton kukurydzy do Meksyku.

Pszenica – tygodniowe wysyłki eksportowe to 394 tys. ton, wynik lepszy niż tydzień wcześniej i lepszy niż w tym samym tygodniu przed rokiem. Jednak dotychczasowa sprzedaż eksportowa jest nadal znacznie niższa niż sezon wcześniej.

Ropa mocno w górę

W ostatnich dniach na wartości mocno zyskuje ropa naftowa. Ropa Brent podrożała w ciągu 4 ostatnich sesji aż o 15% do ok. 55 usd za baryłkę na poniedziałkowym zamknięciu. Wyższe ceny ropy wspierają notowania olejów roślinnych i bioetanolu. W poniedziałek olej sojowy zyskał w Chicago 1,4% (najbliższa seria) a kontrakt na etanol 1,6%.

Kapitał spekulacyjny nadal sprzedawał kontrakty na zboża i oleiste

Piątkowy raport Komisji Nadzorującej Amerykański Rynek Futures pokazał, że w tygodniu kończącym się 27-01-2015 inwestorzy finansowi nadal sprzedawali kontrakty futures i opcyjne na zboża i soję w Chicago.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: