| Autor: mikolaj

Notowania. Zboża i rzepak w dół, soja w górę (18.06.2015)

Jedynie soja i śruta sojowa zamknęły czwartek wzrostami (trzecia sesja z rzędu). Najbliższe serie obu tych kontraktów umocniły się o blisko 1%, w konsekwencji tego soja wspięła się na swoje 5-tygodniowe maksimum. Wsparciem notowań soi są ulewne deszcze na wielu obszarach USA, na których nie dokończono jeszcze zasiewów.

Notowania. Zboża i rzepak w dół, soja w górę (18.06.2015)

Notowania zbóż i oleistych

Jak informuje Andrzej Bąk z e-WGT, najnowsze prognozy pogody przynoszą jednak bardziej suchą pogodę na tych terenach w przyszłym tygodniu. Także wczorajsze dane eksportowe były dla amerykańskiej soi bardzo korzystne, szczególnie sprzedaż tygodniowa netto z dostawą w kolejnym sezonie (od września 2015) bardzo mocno przekroczyła oczekiwania rynku.

Kontrakty na zboża zamknęły czwartek lekkimi spadkami, mimo że jeszcze na początku dziennej sesji w Chicago pszenica drożała o 1%. Kukurydza na CBoT zamknęła dzień na 0,3% minusie, pod wpływem słabej sprzedaży eksportowej dotyczącej nowego sezonu (dane poniżej). Pszenica, najbliższa seria w Chicago, potaniała o 0,7% i to pomimo niezłych wyników amerykańskiej sprzedaży eksportowej w ostatnim tygodniu oraz problemów w rozpoczęciu zbiorów. Jednak zapowiadana poprawa pogody powinna dać szansę na nadrabianie zaległości w zbiorach pszenicy ozimej w USA, a to oznacza wejście w okres żniw i rosnącą podaż ziarna.

Unijny kontrakt na pszenicę potaniał wczoraj o 0,25 euro, do 178,25 eur/t - śladem giełdy w Chicago. Presję spadkową na unijne kontrakty wywierało też umacniające się względem dolara euro. Ostatnie prognozy różnych ośrodków analitycznych zapowiadają gorsze zbiory zbóż i rzepaku w UE z powodu suszy. Jednak, negatywny wpływ tych cięć na unijny bilans np. pszenicy w nowym sezonie, redukowany jest przez gorsze perspektywy eksportu (czwartkowa prognoza Strategie Grains).

Dane eksportowe USDA z 18.06 (nowe umowy eksportowe za ostatni tydzień):

  • Kukurydza: 827,2 tys. ton (obecny i nowy sezon); oczekiwano: 350 – 850 tys. ton; ale tylko 200 tys. ton dla nowego sezonu.
  • Pszenica: 315,7 tys. ton (obecny, czyli już nowy sezon); oczekiwano: 200 – 400 tys. ton;
  • Soja: 664,9 tys. ton (stare i nowe uprawy); oczekiwano: 250 – 600 tys. ton. Sprzedaż soi dla nowego sezonu wyniosła, aż 532 tys. ton, podczas gdy oczekiwano 150-300 tys. ton.
Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!