Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania. Zboża i rzepak w dół, soja w górę (18.06.2015)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jedynie soja i śruta sojowa zamknęły czwartek wzrostami (trzecia sesja z rzędu). Najbliższe...

Jedynie soja i śruta sojowa zamknęły czwartek wzrostami (trzecia sesja z rzędu). Najbliższe serie obu tych kontraktów umocniły się o blisko 1%, w konsekwencji tego soja wspięła się na swoje 5-tygodniowe maksimum. Wsparciem notowań soi są ulewne deszcze na wielu obszarach USA, na których nie dokończono jeszcze zasiewów.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż i oleistych

Jak informuje Andrzej Bąk z e-WGT, najnowsze prognozy pogody przynoszą jednak bardziej suchą pogodę na tych terenach w przyszłym tygodniu. Także wczorajsze dane eksportowe były dla amerykańskiej soi bardzo korzystne, szczególnie sprzedaż tygodniowa netto z dostawą w kolejnym sezonie (od września 2015) bardzo mocno przekroczyła oczekiwania rynku.

Kontrakty na zboża zamknęły czwartek lekkimi spadkami, mimo że jeszcze na początku dziennej sesji w Chicago pszenica drożała o 1%. Kukurydza na CBoT zamknęła dzień na 0,3% minusie, pod wpływem słabej sprzedaży eksportowej dotyczącej nowego sezonu (dane poniżej). Pszenica, najbliższa seria w Chicago, potaniała o 0,7% i to pomimo niezłych wyników amerykańskiej sprzedaży eksportowej w ostatnim tygodniu oraz problemów w rozpoczęciu zbiorów. Jednak zapowiadana poprawa pogody powinna dać szansę na nadrabianie zaległości w zbiorach pszenicy ozimej w USA, a to oznacza wejście w okres żniw i rosnącą podaż ziarna.

Unijny kontrakt na pszenicę potaniał wczoraj o 0,25 euro, do 178,25 eur/t - śladem giełdy w Chicago. Presję spadkową na unijne kontrakty wywierało też umacniające się względem dolara euro. Ostatnie prognozy różnych ośrodków analitycznych zapowiadają gorsze zbiory zbóż i rzepaku w UE z powodu suszy. Jednak, negatywny wpływ tych cięć na unijny bilans np. pszenicy w nowym sezonie, redukowany jest przez gorsze perspektywy eksportu (czwartkowa prognoza Strategie Grains).

Dane eksportowe USDA z 18.06 (nowe umowy eksportowe za ostatni tydzień):

 • Kukurydza: 827,2 tys. ton (obecny i nowy sezon); oczekiwano: 350 – 850 tys. ton; ale tylko 200 tys. ton dla nowego sezonu.
 • Pszenica: 315,7 tys. ton (obecny, czyli już nowy sezon); oczekiwano: 200 – 400 tys. ton;
 • Soja: 664,9 tys. ton (stare i nowe uprawy); oczekiwano: 250 – 600 tys. ton. Sprzedaż soi dla nowego sezonu wyniosła, aż 532 tys. ton, podczas gdy oczekiwano 150-300 tys. ton.
Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Pszczoły aż z 200 uli mogły zginąć - ku przestrodze
 • Pszczoły aż z 200 uli mogły zginąć - ku przestrodze

  Świadomość rolników jest coraz większa jak ważną rolę pełnią pszczoły. Tylko w tym roku z uwagi na brak pszczół w niektórych województwach były przewożone one z lubelskiego czy...
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w sezonie 2018/2019 mogą wynieść 2 089 mln ton, czyli o 1% więcej niż w poprzednim sezonie, ale o 1% mniej niż w rekordowym sezonie 2016/2017, kiedy...
 • Dlaczego drożeje paliwo?
 • Dlaczego drożeje paliwo?

  Polscy kierowcy są zaniepokojeni postępującym wzrostem cen benzyny i oleju napędowego na stacjach paliwowych. W mediach pojawiają się błędne spekulacje, że przyczyną może być nowy „podatek...
 • Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż
 • Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż

  W ramach PROW 2014-2020 znajduje się m.in. działanie „Rolnictwo ekologiczne", którego celem jest wspieranie dobrowolnych zobowiązań rolników, którzy podejmują się utrzymać lub przejść na...
 • Wzrost cen środków produkcji dla rolnictwa
 • Wzrost cen środków produkcji dla rolnictwa

  W styczniu 2018 r. pod wpływem zwiększonego zapotrzebowania na podstawowe środki produkcji oraz rosnących cen surowców energetycznych w handlu globalnym, ceny na krajowym rynku wyraźnie wzrosły.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl