| Autor: redakcja1

Tydzień na rynku giełdowym zbóż – 7.05.2012

Notowania zbóż na światowych giełdach terminowych kształtowały się w minionym tygodniu pod wpływem mieszanych nastrojów.

Tydzień na rynku giełdowym zbóż – 7.05.2012

Znaczne różnice w zachowaniu się cen można było zaobserwować na rynku pszenicy. Pszenica w kontrakcie majowym na paryskiej giełdzie umocniła się w skali tygodnia o 2,9% do 220 EUR/t. Odmienna sytuacja miała miejsce w Chicago - najbliższe kontrakty potaniały w tym czasie aż o 6% do 221,9 USD/t.

 

Przyczyny takiej dysproporcji można upatrywać w sytuacji fundamentalnej pszenicy. Na kształtowanie się cen w Europie w dalszym ciągu wpływ mają obawy o tegoroczne zbiory pszenicy na unijnym rynku, w związku z mroźna zimą i wiosenną suszą odnotowaną w niektórych krajach Wspólnoty. Korzystne warunki pogodowe w Stanach Zjednoczonych wpływają natomiast na obniżki cen pszenicy w Chicago. Z najnowszego raportu USDA wynika, że aż 61% zasiewów pszenicy ozimej oceniane jest jako dobra i bardzo dobra (w tym samym okresie poprzedniego roku ocena taka dotyczyła tylko 36% zasiewów). Wyjątkowo dobrze zapowiadają się także zbiory amerykańskiej pszenicy ozimej.

 

W przypadku kukurydzy najbliższe kontrakty w Paryżu potaniały w ubiegłym tygodniu o 1,5%. Za oceanem analogiczny towar zyskał na wartości 1,4%, głównie ze względu na wzmożone zakupy tego towaru przez Chiny. Notowania kukurydzy na wspomnianych giełdach znajdują się wciąż na wysokich poziomach, a atrakcyjne ceny tego gatunku w ostatnich sezonach zachęcają rolników do zwiększania areału zarówno w Unii, jak i Stanach Zjednoczonych.

 

Tygodniowe zmiany notowań (kontrakt najbliższy):

 

Kukurydza Matif: -1,5%

Pszenica Matif : 2,9%

 

Kukurydza CBoT: 1,4%

Pszenica CBoT: -6%

 

Notowania z piątku (4-05-2012):

 

Giełda CBOT w Chicago:

Kukurydza. Po czwartkowych wzrostach majowa kukurydza ponownie zyskała w piątek na wartości. Wspomniany kontrakt podrożał o 1,8%, a na zamknięciu sesji trzeba było za niego zapłacić 260,7 USD/tonę.

Pszenica. Notowania pszenicy z tym samym terminem dostawy zakończyły ostatnią w tygodniu sesję na poziomie o 0,8% niższym od czwartkowego zamknięcia. Pod koniec dnia za tonę towaru trzeba było zapłacić 221,9 dolarów/t.

 

Giełda MATIF w Paryżu:


Kukurydza. W piątek czerwcowy kontrakt na kukurydzę zanotował stratę rzędu 0,8%, wobec czego tona tego towaru kosztowała na zamknięciu dnia 213,25 euro.

Pszenica. Pszenica w majowym kontrakcie zyskała w piątek 1,1% (2,5 euro/t), dochodząc do poziomu 220 euro/t.

 

Notowania złotego z godziny 10:00 (poniedziałek - 7.05.2012):

EUR/PLN = 4,19;
USD/PLN = 3,22;
CHF/PLN = 3,49.

Raport przygotowała Marta Juszczyk - WGT S.A.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!