| Autor: redakcja1

Notowania zbóż. Spadki na giełdowym rynku zbóż i oleistych (22.04.2015)

W Chicago kukurydza, śruta sojowa i soja lekko traciły na wartości kolejny dzień z rzędu pod psychologiczną presją, jaką nadal wywiera epidemia ptasiej grypy w Stanach Zjednoczonych. Spadki notowań były jednak niewielkie, równoważone w części przez inne informacje napływające na rynek.

Notowania zbóż. Spadki na giełdowym rynku zbóż i oleistych (22.04.2015)
Jak relacjonuje Andrzej Bąk z e-WGT, dotychczasowe straty w stadach drobiu w minimalnym stopniu ograniczą zużycie pasz, ale gdyby epidemia się nadal rozszerzała, jej negatywny wpływ na wykorzystanie pasz będzie rósł. Na pasze dla drobiu przeznacza się w USA ok. 1/3 produkowanej śruty sojowej i ok. 10% zebranej kukurydzy.

Cotygodniowe amerykańskie dane na temat produkcji etanolu były mieszane, pokazały wzrost tygodniowy przerobu kukurydzy, do poziomu ciągle niższego od średniej. Wzrosły także zapasy etanolu, co jest czynnikiem prospadkowym. Najbliższa seria etanolu potaniała wczoraj o blisko 1%.

Opóźnienia w zasiewach kukurydzy, w konsekwencji których najprawdopodobniej dojdzie do utraty części obszarów na rzecz soi, są korzystne dla wyższych cen kukurydzy i wywierają presję spadkową na notowania soi. W śród analityków pojawiają się szacunki, że ok. 500 tys. akrów ziemi przeznaczonej na kukurydzę zostanie utracona z powodu nadmiernej wilgoci.

W komentarzach nadal mówi się sporo o możliwym strajku kierowców ciężarówek w Brazylii prowadzącym do blokady autostrad. Dałoby to szansę na przeniesienie się części zakupów soi ponownie do USA.

Pszenica w Chicago (najbliższa seria) potaniała w środę o 0,4% - spadając ponownie poniżej psychologicznego poziomu 5 usd/buszel.

Olbrzymie globalne zapasy pszenicy i ograniczony popyt eksportowy na drogie amerykańskie dostawy nie pozwalają na większe odbicie cen pszenicy w Chicago. Rekordowo duża pozycja krótka netto zajmowana przez fundusze spekulacyjne, doprowadziła do zamknięcia części krótkich pozycji w ostatnich dniach i lekkich wzrostów notowań pszenicy.

Na Matif unijne kontrakty zamknęły dzień w sposób mieszany. Kukurydza taniała piątą sesję z rzędu, najbliższy kontrakt stracił wczoraj 0,25 euro  (-4 euro w czasie 5 sesji) i zamknął dzień ceną 161,5 eur/t – najniżej od ok. 6 tygodni.


Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!