Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż. Spadki na giełdowym rynku zbóż i oleistych (22.04.2015)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W Chicago kukurydza, śruta sojowa i soja lekko traciły na wartości kolejny dzień z rzędu pod...

W Chicago kukurydza, śruta sojowa i soja lekko traciły na wartości kolejny dzień z rzędu pod psychologiczną presją, jaką nadal wywiera epidemia ptasiej grypy w Stanach Zjednoczonych. Spadki notowań były jednak niewielkie, równoważone w części przez inne informacje napływające na rynek.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Jak relacjonuje Andrzej Bąk z e-WGT, dotychczasowe straty w stadach drobiu w minimalnym stopniu ograniczą zużycie pasz, ale gdyby epidemia się nadal rozszerzała, jej negatywny wpływ na wykorzystanie pasz będzie rósł. Na pasze dla drobiu przeznacza się w USA ok. 1/3 produkowanej śruty sojowej i ok. 10% zebranej kukurydzy.

Cotygodniowe amerykańskie dane na temat produkcji etanolu były mieszane, pokazały wzrost tygodniowy przerobu kukurydzy, do poziomu ciągle niższego od średniej. Wzrosły także zapasy etanolu, co jest czynnikiem prospadkowym. Najbliższa seria etanolu potaniała wczoraj o blisko 1%.

Opóźnienia w zasiewach kukurydzy, w konsekwencji których najprawdopodobniej dojdzie do utraty części obszarów na rzecz soi, są korzystne dla wyższych cen kukurydzy i wywierają presję spadkową na notowania soi. W śród analityków pojawiają się szacunki, że ok. 500 tys. akrów ziemi przeznaczonej na kukurydzę zostanie utracona z powodu nadmiernej wilgoci.

W komentarzach nadal mówi się sporo o możliwym strajku kierowców ciężarówek w Brazylii prowadzącym do blokady autostrad. Dałoby to szansę na przeniesienie się części zakupów soi ponownie do USA.

Pszenica w Chicago (najbliższa seria) potaniała w środę o 0,4% - spadając ponownie poniżej psychologicznego poziomu 5 usd/buszel.

Olbrzymie globalne zapasy pszenicy i ograniczony popyt eksportowy na drogie amerykańskie dostawy nie pozwalają na większe odbicie cen pszenicy w Chicago. Rekordowo duża pozycja krótka netto zajmowana przez fundusze spekulacyjne, doprowadziła do zamknięcia części krótkich pozycji w ostatnich dniach i lekkich wzrostów notowań pszenicy.

Na Matif unijne kontrakty zamknęły dzień w sposób mieszany. Kukurydza taniała piątą sesję z rzędu, najbliższy kontrakt stracił wczoraj 0,25 euro  (-4 euro w czasie 5 sesji) i zamknął dzień ceną 161,5 eur/t – najniżej od ok. 6 tygodni.


Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl