| Autor: redakcja1

Wzrostowy początek tygodnia na giełdowym rynku zbóż i soi, rzepak lekko w dół (08.06.2015)

Poniedziałkowe osłabienie dolara, przyczyniło się do wzrostów kontraktów wycenianych w tej walucie. Spadek wartości USD nastąpił po pojawieniu się informacji, że prezydent Barack Obama wyraził obawy o siłę amerykańskiej waluty. Później personel Białego Domu zdementował tę wiadomość.

Wzrostowy początek tygodnia na giełdowym rynku zbóż i soi, rzepak lekko w dół (08.06.2015)

Notowania zbóż i oleistych

Ostatecznie kurs euro w stosunku do dolara wzrósł w poniedziałek o 1,6%. Warto wspomnieć w tym miejscu, że w piątek dolar się umacniał, popychając w dół notowania zbóż i oleistych. W poniedziałek pszenica w Chicago (seria najbliższa) wzrosła o 2,1%, wspierana także obawami pogodowymi w Stanach Zjednoczonych i w innych regionach uprawy pszenicy na świecie.

W USA, nadmiar opadów w ostatnich tygodniach wyrządził szkody w uprawach pszenicy ozimej, zapowiadają się problemy z jakością oraz mniejsza wydajność. Wśród przyczyn wyższych cen pszenicy wymieniana jest również niepewność co do wpływu podatku eksportowego, który zacznie obowiązywać od początku lipca w Rosji na wyniki rosyjskiego eksportu pszenicy. Notowania pszenicy rosną w Chicago, mimo słabego amerykańskiego eksportu. Poniedziałkowe dane USDA były słabe, pokazały tygodniowe wysyłki eksportowe na poziomie tylko 302.715 ton, w porównaniu z 365.031 ton tydzień wcześniej.
Zbiory pszenicy ozimej na południu USA są mocno opóźnione.

W poniedziałek (już po zamknięciu sesji) USDA opublikował raport z postępu i kondycji amerykańskich upraw. Uczestnicy rynku oczekiwali zaawansowania amerykańskich zbiorów pszenicy ozimej na poziomie 5-7%, raport pokazał tylko 4% postęp zbiorów, w porównaniu do 12% średnio. Ze względu na deszczową pogodę w Oklahomie zebrano tylko 13% areału pszenicy, w porównaniu ze średnią 5-letnią na poziomie 37%. W Teksasie zaawansowanie zbiorów sięga tylko 20%, w porównaniu do 30% - średnio.

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, wyższe ceny pszenicy i słabszy dolara pociągnęły w górę notowania kukurydzy w Chicago. Najbliższa seria kukurydzy zamknęła poniedziałek na 1,3% plusie. Pewne obawy inwestorów budzi deszczowa pogoda przeszkadzająca w dokończeniu zasiewów kukurydzy w zachodnim pasie upraw, ale generalnie oceniania się, że pogoda w najbliższych kilku tygodniach będzie korzystna dla rozwoju roślin. Dane tygodniowe USDA na temat eksportu kukurydzy były słabe, wysyłki kukurydzy z USA w zeszłym tygodniu wyniosły 740.543 t, w porównaniu do 984.275 t tydzień wcześniej, i 1.16 mln ton w tym samym tygodniu, w zeszłym roku. Pogorszył się minimalnie stan upraw kukurydzy (dane USDA ukazały się po poniedziałkowej sesji). Indeks Brugler500 spadł w ciągu tygodnia o 1 pkt do 382 pkt.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!