| Autor: redakcja1

Będą ułatwienia w ekologicznej produkcji?

Rząd przyjął założenia dotyczące projektu nowelizacji ustawy o ekologicznym rolnictwie, która pozwoli na wydanie przez ministra rolnictwa rozporządzenia w sprawie stosowania odstępstw od warunków ekologicznej produkcji.

Będą ułatwienia w ekologicznej produkcji?
Głównym celem owej nowelizacji jest wprowadzenie ułatwień dla rolników zajmujących się produkcją ekologiczną, administracji publicznej działającej w obrębie ministerstwa rolnictwa oraz jednostek certyfikujących. Poza tym obowiązujące w naszym kraju przepisy będą dostosowane do unijnych wymogów - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
 
Jeśli zatem nowe przepisy zostaną uchwalone, to minister będzie mógł wydać rozporządzenie w sprawie odstępstw od zasad ekologicznej produkcji jak zezwolenie na trzymanie zwierząt na uwięzi w niewielkim gospodarstwie czy też hodowanie zwierząt zarówno metodą ekologiczną jak i nieekologiczną.
 
Aktualnie w celu uzyskania zgody na odstępstwo od produkcji ekologicznej należy za każdym razem złożyć wniosek do Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych lub Głównego Inspektora JHARS. Po zapoznaniu się z opinią jednostki certyfikującej oraz kontrolującej wnioskodawcę zostanie wydana zgoda lub wniosek będzie odrzucony.

Założono doprecyzowanie obowiązków Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych dotyczących sprawowania kontroli nad producentami kontrolowanymi przez jednostkę certyfikującą, której cofnięto w całości lub części prawo do przeprowadzania kontroli w rolnictwie ekologicznym. Przewidziano wprowadzenie nowego mechanizmu przekazywania przez jednostki certyfikujące informacji o producentach ekologicznych przechodzących pod kontrolę innej jednostki. Zmiana ta umożliwi ochronę interesów producentów ekologicznych.
 
Ponadto przewidziano wprowadzenie uproszczeń związanych z przekazywaniem przez jednostki certyfikujące Głównemu Inspektorowi Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych danych dotyczących kontrolowanych producentów. Chodzi o to, aby jednostki certyfikujące nie musiały informować Głównego Inspektora o zmianach nieistotnych z punktu widzenia nadzoru nad produkcją ekologiczną. W związku z tym Główny Inspektor opracuje i przekaże jednostkom certyfikującym wzory formularzy określających taki zakres zmian, o których informowanie jest konieczne do przeprowadzenia skutecznej kontroli. Oznacza to zmniejszenie obciążeń administracyjnych w jednostkach certyfikujących przez zredukowanie obowiązków informacyjnych.

Założono, że informacja o kontrolowanych producentach (przygotowywana na potrzeby wsparcia udzielanego im z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich) będzie przekazywana Głównemu Inspektorowi (obecnie trafia do ministra rolnictwa). Zmieni się także termin przekazywania tej informacji z 31 października każdego roku na 30 listopada.

Na podstawie nowych przepisów, minister rolnictwa będzie mógł określić w rozporządzeniu warunki zwolnienia inspektora rolnictwa ekologicznego z obowiązku zdawania egzaminu co 3 lata, bez uszczerbku dla jakości nadzoru.

Oprócz tego Główny Inspektor i jednostki certyfikujące otrzymają dostęp do elektronicznej bazy danych o producentach ekologicznych, które posiada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jednakże dostęp będzie dotyczył jedynie przedsiębiorców objętych nadzorem. W ten sposób zostaną wyeliminowane błędne informacje związane choćby z różnicami w pomiarze działek.


Tagi:
źródło: