| Autor: redakcja1

Maj na działce, w ogrodzie i w sadzie...

Maj to zdaniem wielu osób najpiękniejszy miesiąc w roku. Nazwa miesiąca pochodzi od łacińskiej nazwy Maius. Określenie "maić" w języku polskim znaczy tyle samo - co stroić. Maj to również określenie młodej zieleni, która w całej swej okazałości występuje właśnie w tym miesiącu. To wtedy kwitną konwalie, czerwone maki, niezapominajki, czeremcha, jaśmin, a w przydomowych ogródkach tulipany, narcyzy, piwonie i różne odmiany lilaków. Z polskich sadów niesie się woń kwitnących jabłoni, grusz, wiśni, czy czereśni.

Maj na działce, w ogrodzie i w sadzie...
Posadzone jesienią lub wiosną rośliny drzewiaste - zarówno te ozdobne, jak i owocujące - wymagają uwagi i pielęgnacji. Jeszcze nie zamknął się u nich proces wypuszczania pędów. Dla każdej rośliny bardzo istotne jest dobre ukorzenienie. To ono warunkuje jej przetrwanie. Do tego rośliny drzewiaste potrzebują stabilnego stanowiska. Większe drzewiaste rośliny na wietrznym stanowisku powinny być przymocowane do podpórki lub zabezpieczone z trzech stron konstrukcją z drutu. Gleba w tym czasie powinna być średnio wilgotna. Pokrycie gleby kompostem na grubość 5 cm jest najlepszą gwarancją szybkiego ukorzenienia. Jeżeli brakuje deszczu roślinę należy raz w tygodniu podlewać dogłębnie. Podlewanie dogłębne oznacza, iż na jedną roślinę przeznaczamy 10 do 20 litrów wody. w pierwszym roku podawanie drzewom nawozów jest niewskazane.
 
Kwitnące w maju krzewy dobrze znoszą cięcie przekwitłych pędów oraz prześwietlanie starych gałęzi. Przykładem tego jest tak powszechna w naszych ogrodach forsycja. Jej przekwitłe pędy można skrócić do kilku liści. Najobficiej kwitną 2-3 letnie pędy przyziemne. Właśnie dlatego starsze gałęzie powinny być wycięte tuż przy ziemi. Warto jednak oszczędzać młode, długie latorośle. w podobny sposób należy postępować też na przykład z porzeczką. Są w naszych ogrodach rośliny, które długo obywają się bez cięcia, ale i w tym przypadku zaleca się co roku skrócić przekwitłe witki.
 
Maj to także czas na kolejne prace na zielonych, ogrodowych dywanach - czas na prace pielęgnacyjne trawników. Siew nasion rozpoczynamy od brzegów trawnika ku jego środkowi. Normę wysiewu dzielimy na dwie części. Jedną wysiewamy w jednym kierunku, a drugą w kierunku prostopadłym do pierwszego. Po siewie powierzchnię lekko zgrabiamy, wklepujemy, po czym rozpoczynamy systematyczne nawadnianie w taki sposób, aby gleba była wilgotna do głębokości około 10 centymetrów. Gdy trawa podrośnie do wysokości około 7-8 centymetrów można zastosować wałowanie, które spowoduje ściślejszy kontakt korzeni z glebą. Licząc od tego momentu potrzeba jeszcze około 10 dni w przeciętnych warunkach pogodowych, aby można było przystąpić do pierwszego koszenia trawy. Pierwsze strzyżenie wykonujemy na wysokość wyższą niż przewidywany poziom trawnika. w przypadku starszych trawników pierwsze strzyżenie wykonujemy właśnie w kwietniu (fenologicznie przypada to mniej - więcej na okres kwitnienia forsycji).

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: