| Autor: redakcja1

Maj na działce, w ogrodzie i w sadzie...

Maj to zdaniem wielu osób najpiękniejszy miesiąc w roku. Nazwa miesiąca pochodzi od łacińskiej nazwy Maius. Określenie "maić" w języku polskim znaczy tyle samo - co stroić. Maj to również określenie młodej zieleni, która w całej swej okazałości występuje właśnie w tym miesiącu. To wtedy kwitną konwalie, czerwone maki, niezapominajki, czeremcha, jaśmin, a w przydomowych ogródkach tulipany, narcyzy, piwonie i różne odmiany lilaków. Z polskich sadów niesie się woń kwitnących jabłoni, grusz, wiśni, czy czereśni.

Maj na działce, w ogrodzie i w sadzie...
Maj jest często nazywany miesiącem kwiatów. Jest to niewątpliwie czas, kiedy warto zając się ogrodem ozdobnym. Aby ogród ten cieszył nasz wzrok przez całe lato i jesień - musimy o niego zadbać właśnie teraz. Połowa maja to najlepszy czas aby do ogrodu wysadzić begonie, dalie, pacioreczniki, mieczyki i inne wrażliwe bulwy i kwiaty ozdobne. Właśnie po „zimnych ogrodnikach” możemy wszystkie letnie kwiaty wysadzić na ich właściwe miejsca. w czasie dni bez opadów grządki trzeba obficie nawadniać. Nowo posadzonym bylinom zarówno na rabatach, jak i w ogródku skalnym trzeba poświęcić trochę uwagi. w tym przypadku ważnymi zabiegami pielęgnacyjnymi są motyczenie czyli spulchnianie gleby oraz usuwanie chwastów. w razie potrzeby kontynuujemy podlewanie i już możemy się cieszyć pięknem tworzonej przez nas przyrody.
 
W sadzie warto teraz sprawdzić, jakie są efekty wykonanego wcześniej szczepienia drzewek owocowych. Kiedy drzewa owocowe przestaną kwitnąć, a ich płatki opadną możemy wykonać oprysk po kwitnieniu. o szczegóły zabiegu warto zapytać w sklepie ogrodniczym.
 
Gdy jest ciepło i nie grożą już przymrozki, czyli właśnie teraz do ogrodu lub na balkon możemy wynieść trzykrotkę, fiołek alpejski i zielistkę. Jeżeli posiadamy krzewy róż warto podwiązać ich pnącza. w balkonowych skrzynkach możemy posadzić powszechnie znane petunie, surfinie czy pelargonie. Właśnie teraz jest najlepszy czas, aby przyciąć żywopłot. Po tym zabiegu żywopłot z pewnością się zagęści. Jeżeli chcemy odstraszyć z naszych ogrodów szkodniki w pobliżu warzyw warto posadzić rozmaryn i szałwię. Obserwując majową przyrodę zwróćmy uwagę na pojawiające się motyle, do których należą między innymi paź królowej i rusałka admirał. Za chwilę wieczorami rozpoczną swe loty chrabąszcze.
 
Wszyscy wiemy, że warzywa rosną najlepiej w glebie, która jest stale wilgotna. W przypadku warzyw wyschnięcie nawet wierzchniej warstwy gleby jest dla nich szkodliwe. Najlepiej zatem zapobiegać ubytkom wody w glebie zanim jeszcze powstaną. Pamiętajmy o tym, że ilość wody, jaką gleba traci w ciągu dnia jest zależna od jej typu oraz temperatury i wilgotności powietrza. Warto zatem obserwować nasze uprawy, aby stworzyć im optymalne możliwości rozwoju. Kiedy zatem rozpocząć podlewanie? Generalną zasadą jest pozwolenie ziemi na wyschnięcie do głębokości ok. 3 cm. Kiedy to nastąpi wylewamy na nią ok. 2,5 centymetrową warstwę wody. Podlewać możemy w różny sposób. w tym celu, w zależności od możliwości wykorzystujemy nadal najpopularniejsze węże ogrodowe, konewki, rozpryskiwacze, a jeżeli jest taka możliwość - to system irygacyjny.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: