| Autor: kkj6

Nowe regulacje na rynku cukru - koncerny protestują

31 marca tego roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa w sprawie nowych regulacji na rynku cukru.

Nowe regulacje na rynku cukru - koncerny protestują

W związku z tym po podpisaniu umowy między przedsiębiorstwem a rolnikiem, firma będzie zmuszona dzielić się z nim częścią zysków ze sprzedaży cukru.


No tak, ale co z plantatorami, którzy ulegli i podpisali kontrakty przed 30 marca bieżącego roku? Niestety na razie nic nie wiadomo. Jednakże dyskusja pomiędzy koncernami a przedstawicielami nowego rozporządzenia trwa.


Co więcej, otóż producenci buraków i cukru przez 3 lata nie mogli dojść do wspólnego konsensusu w sprawie tzw. porozumienia branżowego określającego zasadę współpracy.


Dlatego też Minister Rolnictwa może w oparciu o przepisy unijne, zgodnie z którymi w przypadku braku porozumienia branżowego może zastąpić je właściwy rozporządzeniem, co oczywiście zrobił.


W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, przedsiębiorstwa cukrowe mają w planach zaskarżyć te rozporządzenie. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, gdyż będą musieli dzielić się swoimi dochodami z rolnikami.


Z tej przyczyny, firmy zaczęły wymuszać na gospodarzach szybsze podpisanie umów co sprawiło kolejne problemy, bo w takim razie co będzie z tymi osobami? Według Ministra Rolnictwa, umowy podpisane wcześniej, powinny zostać dostosowane do tego rozporządzenia.


Koncerny protestują, powołując się na to, że prawo nie działa wstecz. Dodatkowo twierdzą, że będą starały dogadać się z rolnikami, aby w sezonie 2012-2013 zawrzeć porozumienie branżowe na poziomie krajowym lub regionalnym.Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!