| Autor: redakcja1

Opłacalność produkcji rolniczej

W grudniu 2024 r. zaobserwowano przewagę negatywnych opinii dotyczących opłacalności produkcji rolniczej nad pozytywnymi. Wartość salda odpowiedzi udzielonych przez rolników w kraju wyniosła minus 17,3 i była wyższa niż w czerwcu 2024 r. oraz w grudniu 2023 r., co oznacza zwyżkę odpowiednio o 10,8 pkt i 11,4 pkt.

Opłacalność produkcji rolniczej
Podobnie jak w pięciu poprzednich edycjach badania, najbardziej pesymistyczne oceny na temat bieżącej rentowności produkcji rolniczej wyrażali użytkownicy gospodarstw ukierunkowanych na produkcję roślinną - saldo minus 20,3. W tej grupie najbardziej niekorzystne oceny wyrażali respondenci zajmujący się uprawą zbóż i trwałych użytków zielonych.

Niewielkie dodatnie saldo odpowiedzi odnośnie opłacalności produkcji rolniczej odnotowano jedynie wśród rolników prowadzących plantacje drzew i krzewów owocowych. Około 23% z nich uznało w grudniu 2024 r., że bieżąca produkcja rolnicza jest rentowna.

Natomiast wśród użytkowników gospodarstw ukierunkowanych na produkcję zwierzęcą zaobserwowano przewagę pozytywnych odpowiedzi nad negatywnymi. Biorąc pod uwagę specjalizację produkcji, dla tej grupy gospodarstw zarejestrowano największą poprawę ocen w porównaniu z czerwcem 2024 r. o 21,6 pkt oraz w skali roku o 13,2 pkt. Najkorzystniej ocenili bieżącą rentowność produkcji rolniczej respondenci zajmujący się chowem brojlerów oraz drobiu nieśnego.

Z kolei rolnicy zajmujący się chowem trzody chlewnej oraz chowem koni ocenili opłacalność produkcji najbardziej negatywnie. W tych dwóch grupach producentów odnotowano największe pogorszenie ocen w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r., tj. spadki salda odpowiednio o 20,4 pkt i 30,7 pkt.

Uwzględniając wielkość gospodarstw rolnych, większość ankietowanych rolników uważało, że produkcja rolnicza w grudniu 2024 r. była nierentowna. Najbardziej negatywne opinie na ten temat wyrazili rolnicy z gospodarstw o powierzchni użytków rolnych od 5 do 10 ha, gdzie zanotowano najniższą wartość salda odpowiedzi. Jedynie w przypadku użytkowników gospodarstw o powierzchni do 1 ha odnotowano przewagę pozytywnych ocen opłacalności rolniczej nad negatywnymi. Była to również grupa gospodarstw, w której zaobserwowano największą poprawę ocen w porównaniu z poprzednią edycją badania.


Tagi:
źródło: