| Autor: kkj6

Plaga chrabąszczy i pędraków niszczy uprawy

Od jakiegoś czasu rolnicy mają z tymi owadami prawdziwe utrapienie. Chrabąszcze i pędraki dotkliwie niszczą prawie wszystkie uprawy. Do walki ze szkodnikami rolnicy zazwyczaj używają tylko jednego – oprysków.

Plaga chrabąszczy i pędraków niszczy uprawy

Takie rozwiązanie to ostateczność, ponieważ oprócz wytępienia owadów opryski mogą zagrażać także człowiekowi. Rolnicy pozostają bezsilni i zastanawiają się nad rozwiązaniem tego problemu w inny sposób.


Chrabąszcze i pędraki są wyjątkowo okrutne dla upraw. Podgryzają drzewka owocowe niszczą truskawki, a nawet całe sady i plantacje. Szkodniki zajadają wszystko co się da kwiaty, listki, gałązki itp. Rolnicy zgodnie przyznają, że takiej plagi nie było już od lat. Na domiar złego plaga ta się jeszcze nasiliła.


Może być to spowodowane tym, że larwy chrabąszczy żyją w ziemi około 4 lat. Wtedy dorastają, a następnie wychodzą na powierzchnię. Właśnie w tym roku szkodniki wywędrowały z ziemi i zaczynają wyrządzać szkody.


Znacznie większym utrapieniem są pędraki, które dodatkowo sieją spustoszenie w uprawach leśnych, warzywnych i szkółkach. Leśnicy przyznają, że rolnicy sami nic nie poradzą na pojawiającą się plagę. Szkodników jest teraz zbyt dużo i nie ma na nich dobrego sposobu. Nie da się ich nawet zwalczyć w ekologiczny sposób.


Jedynym rozwiązaniem jest samolotowe opryskiwanie pól. Jednakże to rozwiązanie zagraża człowiekowi, gdyż do oprysków używana jest substancja chemiczna niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia.Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!