| Autor: redakcja1

Pszenica w USA podrożała o 30% od początku lutego do zamknięcia środowej sesji (20.03.2014)

Pogarszający się stan upraw amerykańskiej pszenicy ozimej i obawy o dalszy rozwój sytuacji na Ukrainie nadal windują notowania kontraktów futures na giełdzie w Chicago.

Pszenica w USA podrożała o 30% od początku lutego do zamknięcia środowej sesji (20.03.2014)
W środę notowania  pszenicy wybiły się w górę z trwającego przez kilka sesji trendu bocznego. Wzrost był imponujący,  wyniósł 3,35% i pozwolił z łatwością pokonać barierę psychologiczną na poziomie 7,0 usd/buszel. Ostatecznie seria majowa na pszenicę zamknęła dzień w Chicago ceną 7,16 usd/buszel (263,1 usd/t)- nieco poniżej technicznego oporu, którym jest szczyt z końca października ubiegłego roku.
 
Co ciekawe, pszenica w Chicago od początku lutego podrożała już o 30%. Wzrosty notowań amerykańskiej pszenicy nie przełożyły się na notowania kukurydzy w Chicago, ta pozostaje nadal w trwającym 2 tygodnie trendzie bocznym.

Drożejąca pszenica pociągnęła za sobą europejskie kontrakty na zboża. Notowania pszenicy i kukurydzy (serie majowe) wzrosły na Matif odpowiednio o 4,5 euro/t i 2 euro/t do 213,5 i 186,5 euro/t. Są to poziomy nieco poniżej maksimów obecnej fali wzrostowej, czyli kontrakty te pozostają jeszcze w obszarze konsolidacji (ruch boczny).

Obecne wzrosty notowań amerykańskiej pszenicy mają charakter spekulacyjny i bazują na pogodzie w USA oraz na zagrożeniu rozszerzenia się konfliktu między Rosją i Ukrainą. O ile pogoda może się radykalnie poprawić w krótkim czasie to wspomniany konflikt może tylko przybierać na sile w perspektywie tygodni czy nawet miesięcy, utrzymując niepokój na giełdowym rynku zbóż.

Z drugiej strony wysokie obecnie notowania futures zachęcają farmerów amerykańskich (i nie tylko amerykańskich) do zwiększenia areału zasiewów pszenicy jarej. Wskazują na to najnowsze prognozy.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Jak dotąd konflikt na Krymie nie wpłynął negatywnie na ukraiński eksport (pisałem o tym wcześniej). Zdaniem Min. Rol. Ukrainy przez porty na Krymie realizowane było jedynie 7% eksportu zbóż. Pozostałe porty nad Morzem Czarnym mogą z łatwością przejąć te ilości.

Susza jest problemem nie tylko w USA, dotyczy ona w mniejszym zakresie także sporej części Europy i europejskiej części Basenu Morza Czarnego (łagodna i krótka zima nie wyrządziła strat mrozowych ale i nie zaopatrzyła gleby w wodę).

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: