| Autor: redakcja1

CBoT: Pszenica i kukurydza najtańsze od 4 lat (9.07.2014)

Po poniedziałkowej silnej przecenie także we wtorek przeważały spadki kontraktów zbożowych na giełdzie w Chicago.

CBoT: Pszenica i kukurydza najtańsze od 4 lat (9.07.2014)
Idealne wręcz warunki pogodowe panujące na terenach amerykańskich upraw wpływają na wzrost prognozowanych plonów kukurydzy, soi i pszenicy jarej. Kondycja upraw jest najlepsza od lat, a prognozy pogody na najbliższe 2 tygodnie są nadal bardzo korzystne. Stąd też notowania kontraktów futures na giełdzie w Chicago reagują spadkami. Wyceny najbliższych serii pszenicy i kukurydzy spadły już teraz do poziomów najniższych od 4 lat. Należy pamiętać, że największa presja spadkowa, szczególnie w przypadku kukurydzy i soi, będzie mieć miejsce jesienią w okresie zbiorów. W piątek USDA opublikuje comiesięczną prognozę bilansu na rynku zbóż i oleistych. Przypominam, że majowa i czerwcowa prognoza była bardzo optymistyczna (8-maja nastąpiło odwrócenie trendu wzrostowego na spadkowy) a kolejna lipcowa zapowiada się jeszcze lepiej przynajmniej dla rynku amerykańskiego.

Na giełdzie Matif we wtorek najbliższe serie na zbóża i rzepak odbiły lekko w górę. Wsparciem cen europejskich kontraktów jest burzowa pogoda panująca w większości krajów europejskich. Nadmierne opady deszczu mają potrwać do końca tygodnia. W okresie zbiorów mogą negatywnie wpływać na jakość oraz plonowanie zbóż. Mimo to notowania futures pszenicy praktycznie zrównały się ze styczniowym dołkiem, a kukurydzy brakuje już tylko ok. 10 euro do minimów (najbliższej serii) z listopada 2013 roku.

Śledź notowania zbóż na Gospodarz.pl

W przypadku rzepaku presja spadkowa płynie z silnych przecen na amerykańskim rynku soi (zapowiedź rekordowych zbiorów). Relatywnie wysokie notowania soi stworzyły miejsce do kontynuacji spadków w dłuższym okresie.  Z drugiej strony negatywne informacje docierają z Kanady, gdzie deszczowa pogoda uniemożliwia dokończenie siewów canoli, ostatnie prognozy mówią o nawet 10% spadku areału i w konsekwencji zbiorów r/r z 18 mln ton do 15,5-16 mln ton. Dodatkowo australijskie plantacje rzepaku zagrożone są przez choroby, co wpłynie na gorsze niż oczekiwano zbiory. W piątkowym raporcie USDA prawdopodobnie zmniejszy światową produkcję rzepaku ale zwiększy produkcję soi.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!