| Autor: redakcja1

Analitycy FAO zapowiadają wzrost zapasów zbóż i soi na koniec sezonu 2021/22

W lipcowej prognozie FAO produkcja pszenicy w sezonie 2021/22 nieznacznie spadła (m/m) z powodu niższych oczekiwań dla Algierii, Indii, Iranu i Turcji, które z nadwyżką zrównoważyły korekty w górę dla UE, Federacji Rosyjskiej, Ukrainy i USA.

Analitycy FAO zapowiadają wzrost zapasów zbóż i soi na koniec sezonu 2021/22
Wykorzystanie pszenicy w 2021/22 podniesiono m/m przez wzrost zużycia paszowego.
 
Handel w sezonie 2021/22 (lipiec/czerwiec) podniesiono po wyższych prognozach importu dla Algierii i Pakistanu w tym miesiącu.
 
Zapasy końcowe pszenicy zmniejszyły się m/m, ale nadal prognozuje się, że przekroczą ich poziom otwarcia o 1,8%, wspierane przez przyrosty zapasów w Australii, Chinach, UE, Indiach, Maroku i na Ukrainie.
 
Produkcja kukurydzy w sezonie 2021/22 obniżyła się w tym miesiącu z powodu gwałtownie obniżonych zbiorów w Brazylii ze względu na przedłużającą się suszę, ale nadal prognozuje się wzrost o 3,6% do rekordowego poziomu 1,1975 mld ton.
 
Wykorzystanie w sezonie 2021/22 nadal wzrośnie, pomimo ostrego cięcia prognoz dla zużycia pasz i zastosowań przemysłowych w Chinach.
 
Handel pozostawiono prawie bez zmian m/m, a prognozowany jest wzrost nieznacznie powyżej poziomu sezonu 2020/21.
 
Zapasy końcowe kukurydzy znacznie wzrosły m/m, głównie po rewizji w górę dla Chin końcowe, które po raz pierwszy od 2015/16 wzrosną r/r, zwiększając światowe zapasy powyżej poziomów otwarcia pierwszy raz od czterech lat.
 
Prognoza produkcji soi w sezonie 2021/22 obniżyła się minimalnie od ostatniego miesiąca, z wyższą prognozą dla Brazylii skompensowaną przez korekty w dół dla Urugwaju i Ukrainy.
 
Wykorzystanie  wzrosło nieco m/m, odzwierciedlając rewizję w górę dla Argentyny, podczas gdy światowa konsumpcja ma wzrosnąć o prawie 3 procent r/r.
 
Handel pozostał bez zmian m/m, potwierdzając spadek r/r wzrost związany ze skromną ekspansją chińskiego popytu na import.
 
Zapasy końcowe soi (2021/22) nieznacznie wzrosły ze względu na wyższe prognozy dla Brazylii i USA, potwierdzając tym samym częściowe odbudowanie światowych zapasów w stosunku do wieloletnich minimów oczekiwanych w sezonie 2020/21.


Tagi:
źródło: