| Autor: redakcja1

GASC: Bez ostatecznych decyzji ws. sporysza w ziarnie

Nadal brakuje ostatecznej decyzji w obrębie zaostrzenia wymogów jakościowych dla sprowadzanej pszenicy - podaje FAMMU/FAPA.

GASC: Bez ostatecznych decyzji ws. sporysza w ziarnie

Chodzi o dopuszczalne zanieczyszczenie sporyszem. Do tej pory handlowcy odbierają sprzeczne zapewnienia i sygnały w tej sprawie od władz kraju. Ministerstwo ds. zaopatrzenia i główny rządowy importer (GASC) utrzymują, że jak dotychczas będzie akceptowana minimalna ilość sporysza w ziarnie w wysokości do 0,05%. Z kolei Ministerstwo Rolnictwa nie zmieniło swojego stanowiska w tej sprawie.
 
W opinii niektórych handlowców, zdanie Ministerstwa Rolnictwa jest w tej kwestii rozstrzygające. Firmy obawiają się odrzucania wysłanych partii pszenicy. Sytuacja taka miała miejsce w grudniu 2015 roku, kiedy to Egipt nie przyjął ładunku 63 tys. ton francuskiej pszenicy po stwierdzeniu w niej sporysza, chociaż jego zawartość mieściła się we wcześniej dopuszczalnym limicie.
 
Póki co, nie ma ostatecznej decyzji władz w tej sprawie, a Ministerstwo Rolnictwa kraju nadal podtrzymuje swoje poprzednie stanowisko zerowej tolerancji dla sporysza w sprowadzanym ziarnie.Tagi:
źródło: