Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Matif&CBoT: Ceny pszenicy są nadal wysokie (10-14.03.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W tym tygodniu na giełdach kontynuowane były trendy zwyżkowe z wykluczeniem kukurydzy na CBoT....

W tym tygodniu na giełdach kontynuowane były trendy zwyżkowe z wykluczeniem kukurydzy na CBoT. Notowania pszenicy na Matif w kontrakcie majowym osiągnęły 211,5 euro/t, a kukurydzy w kontrakcie na czerwiec – 186,3 euro/t – FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Rosła również cena pszenicy na amerykańskich giełdach. Pszenica SRW na CBoT w kontrakcie majowym pod koniec tygodnia wyceniana była na 247,6 USD/t, pszenica HRW w Kansas była po 270,7 USD/t, a HRS w Minneapolis – po 264,7 USD/t. Bez większych zmian w odniesieniu do wyników z końca minionego tygodnia pozostały z kolei notowania kukurydzy w Chicago – w kontrakcie majowym wynosiły 190,9 USD/t.
 
Na notowania pszenicy nadal ma wpływ niestabilna sytuacja na Ukrainie. Kryzys polityczny w tym kraju, a także wiszący na włosku konflikt zbrojny mogą oznaczać zawirowania w dostawach zbóż z basenu Morza Czarnego. Dlatego też niektóre firmy handlowe wstrzymują się z zawieraniem nowych kontraktów.
 
Niezależni analitycy twierdzą, że tegoroczna produkcja zbożowa Krymu będzie dużo mniejsza niż ubiegłoroczna. Sporym problemem staje się wykonanie siewów zbóż jarych w tym regionie. W 2013 r. produkcja zbożowa Krymu stanowiła około 1,2% ukraińskich zbiorów zbóż. W minionym roku obszar zasiewów zbóż w tym regionie wynosił 480 tys. ha. Jednak aktualnie prognozy zbiorów dla całej Ukrainy są nadal duże, czyli na poziomie 59 - 60 mln ton ziarna.
 
Utrzymujące się wysokie tempo sprzedaży pszenicy z UE jest jednym z czynników wspierających jej ceny w Unii Europejskiej. W tym tygodniu Wspólnota kontynuowała spory wywóz pszenicy zwyczajnej. KE zezwoliła na eksport 571 tys. ton ziarna tego gatunku. W sumie dotychczasowa unijna wysyłka pszenicy miękkiej w sezonie 2013/2014 osiągnęła poziom 21,3 mln ton, a więc to o 51% więcej niż w rozpatrywanym okresie sezon wcześniej.
 
Prognozy produkcji zbóż dla Europy w miarę optymistyczne. Problemem jest jednak susza występująca na niektórych obszarach, czyli we wschodniej Europie i zachodniej części Rosji, a także w południowej części Stanów Zjednoczonych oraz we wschodniej części kontynentu australijskiego.

Czytaj więcej o cenach zbóż

 
W marcowym raporcie USDA podwyższyło szacunek światowej produkcji zbóż w sezonie 2013/2014, a zwłaszcza ryżu i pszenicy. Znaczna poprawa w odniesieniu do sezonu 2012/2013 jest również spodziewana w poziomie zapasów na koniec sezonu.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl