| Autor: redakcja1

Matif&CBoT: Ceny pszenicy są nadal wysokie (10-14.03.2014)

W tym tygodniu na giełdach kontynuowane były trendy zwyżkowe z wykluczeniem kukurydzy na CBoT. Notowania pszenicy na Matif w kontrakcie majowym osiągnęły 211,5 euro/t, a kukurydzy w kontrakcie na czerwiec – 186,3 euro/t – FAMMU/FAPA.

Matif&CBoT: Ceny pszenicy są nadal wysokie (10-14.03.2014)
Rosła również cena pszenicy na amerykańskich giełdach. Pszenica SRW na CBoT w kontrakcie majowym pod koniec tygodnia wyceniana była na 247,6 USD/t, pszenica HRW w Kansas była po 270,7 USD/t, a HRS w Minneapolis – po 264,7 USD/t. Bez większych zmian w odniesieniu do wyników z końca minionego tygodnia pozostały z kolei notowania kukurydzy w Chicago – w kontrakcie majowym wynosiły 190,9 USD/t.
 
Na notowania pszenicy nadal ma wpływ niestabilna sytuacja na Ukrainie. Kryzys polityczny w tym kraju, a także wiszący na włosku konflikt zbrojny mogą oznaczać zawirowania w dostawach zbóż z basenu Morza Czarnego. Dlatego też niektóre firmy handlowe wstrzymują się z zawieraniem nowych kontraktów.
 
Niezależni analitycy twierdzą, że tegoroczna produkcja zbożowa Krymu będzie dużo mniejsza niż ubiegłoroczna. Sporym problemem staje się wykonanie siewów zbóż jarych w tym regionie. W 2013 r. produkcja zbożowa Krymu stanowiła około 1,2% ukraińskich zbiorów zbóż. W minionym roku obszar zasiewów zbóż w tym regionie wynosił 480 tys. ha. Jednak aktualnie prognozy zbiorów dla całej Ukrainy są nadal duże, czyli na poziomie 59 - 60 mln ton ziarna.
 
Utrzymujące się wysokie tempo sprzedaży pszenicy z UE jest jednym z czynników wspierających jej ceny w Unii Europejskiej. W tym tygodniu Wspólnota kontynuowała spory wywóz pszenicy zwyczajnej. KE zezwoliła na eksport 571 tys. ton ziarna tego gatunku. W sumie dotychczasowa unijna wysyłka pszenicy miękkiej w sezonie 2013/2014 osiągnęła poziom 21,3 mln ton, a więc to o 51% więcej niż w rozpatrywanym okresie sezon wcześniej.
 
Prognozy produkcji zbóż dla Europy w miarę optymistyczne. Problemem jest jednak susza występująca na niektórych obszarach, czyli we wschodniej Europie i zachodniej części Rosji, a także w południowej części Stanów Zjednoczonych oraz we wschodniej części kontynentu australijskiego.

Czytaj więcej o cenach zbóż

 
W marcowym raporcie USDA podwyższyło szacunek światowej produkcji zbóż w sezonie 2013/2014, a zwłaszcza ryżu i pszenicy. Znaczna poprawa w odniesieniu do sezonu 2012/2013 jest również spodziewana w poziomie zapasów na koniec sezonu.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!