| Autor: redakcja1

Ceny zbóż na giełdach unijnych pozostają stabilne (24-28.03.2014)

W minionym tygodniu notowania zbóż w kontraktach terminowych na paryskiej giełdzie nie wykazywały większych wahań – podaje FAMMU/FAPA.

Ceny zbóż na giełdach unijnych pozostają stabilne (24-28.03.2014)
Ceny kukurydzy w kontrakcie na czerwiec 2014 roku były stabilne i pod koniec tygodnia kształtowały się na tym samym poziomie co tydzień wcześniej, czyli wynosiły 185,8 EUR/t. Prawie bez zmian pozostały również ceny pszenicy. Za pszenicę kontrakcie majowym płacono w ostatni czwartek 211,5 EUR/t, a zatem tylko o 0,1% więcej niż tydzień temu.
Z kolei wzrosty notowań miały miejsce na CBoT. Tutaj ceny kukurydzy w kontrakcie majowym umocniły się w ciągu tygodnia o 2,8% dochodząc do 193,7 USD/t, a ceny pszenicy o 1% do 261,1 USD/t. Aktualnie trendy na rynku amerykańskim są głównie odzwierciedleniem nie najlepszej kondycji zasiewów pszenicy ozimej w USA, a to może skutkować pogorszeniem wyników produkcji w odniesieniu do wcześniejszych prognoz. Szacowane są niedostatecznie wysokie opady dla pasa pszenicy HRW, w tym przede wszystkim dla południowych równin.
 
Następnym powodem utrzymywania się wysokiego poziomu cen zbóż w Stanach Zjednoczonych są utrzymujące się obawy o ewentualne problemy w dostawach zbóż z basenu Morza Czarnego przy założeniu eskalacji konfliktu w tym regionie. Bazując zarówno na światowym bilansie zbóż, jak i analizując bardzo dobre prognozy zbiorów należy stwierdzić, że czynniki fundamentalne wskazują obecnie na zniżkę cen zbóż w sezonie 2014/2015.
Prognozy tegorocznych zbiorów są optymistyczne. Według IGC, światowa produkcja pszenicy w nadchodzącym sezonie wyniesie 700 mln ton, a zatem będzie o 4 mln ton wyższa niż w poprzedniej prognozie. Szacunki globalnych zbiorów kukurydzy wynoszą 961 mln ton, a więc to o 2 mln ton więcej niż sezon wcześniej. Taki poziom światowej produkcji kukurydzy oznaczałby pobicie niekwestionowanego rekordu i doprowadził do wzrostu globalnych zapasów tego gatunku do poziomu najwyższego od 15 lat.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!