Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Co w końcu z uprawami GMO?

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W dniu 11 lutego 2014 roku kilka państw Unii Europejskiej w tym: Wielka Brytania, Dania i...

W dniu 11 lutego 2014 roku kilka państw Unii Europejskiej w tym: Wielka Brytania, Dania i Luksemburg poparło ponowne otwarcie debaty dotyczącej wprowadzenia większej wolności w zakresie możliwości zakazu bądź uprawy GMO na terytorium kraju Wspólnoty – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Debata zaplanowana jest na 3 marca br. podczas posiedzenia Rady ds. Środowiska, co byłoby przerwaniem impasu rozmów od marca 2012 roku, kiedy to Wielka Brytania, Francja i Niemcy blokowały ewentualne ustalenia. Niewykluczone, że Wielka Brytania tym razem zmieni zdanie.
 
Natomiast w liście z 12 lutego 2014 roku 12 ministrów i wiceministrów spraw zagranicznych państw Unii, jak Polska, Austria, Bułgaria, Cypr, Francja, Węgry, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Słowenia i Malta zaapelowało do komisarza UE ds. Zdrowia Tonio Borga o niedopuszczenie do uprawy kukurydzy GMO 1507 na terenie Wspólnoty.
 
Ich zdaniem rozwiązanie nadal jest w rękach Komisji, która jeszcze może wycofać propozycję. Poza tym większość PE oraz krajów członkowskich wielokrotnie sprzeciwiała się legalizacji uprawy kukurydzy GMO 1507, a jedynie 5 państw poparło kwestię dnia 11 lutego 2014 roku. Według ministrów taki wynik nie skutkowałby akceptacją w żadnym innym procesie decyzyjnym.
 
Niemniej jednak Tonio Borg odrzucił listowny apel 12 krajów i stwierdził, że zamiast tego państwa członkowskie powinny poprzeć plan zezwalający na legalizację zakazu uprawy roślin GMO. Jak twierdzą reprezentanci KE, Komisja nie będzie miała innego wyboru niż zatwierdzić uprawę tej odmiany GMO w Unii.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl