| Autor: redakcja1

Dalszy wzrost cen zbóż na giełdach (17-21.02.2014)

Na giełdzie Matif w Paryżu ceny zbóż podążały za wzrostem cen kontraktów terminowych w Chicago – podaje FAMMU/FAPA.

Dalszy wzrost cen zbóż na giełdach (17-21.02.2014)
Dodatkowo spadek kursu euro w stosunku do dolara amerykańskiego w ostatnim tygodniu podniósł rentowność importu pszenicy z Unii, co po spowolnieniu tydzień wcześniej zaktywizowało jej eksport.
 
Niemniej jednak, handlowcy obawiają się również, że rewolucja na Ukrainie może zakłócić wysyłkę zbóż z regionu Morza Czarnego, w tym przede wszystkim kukurydzy. W Paryżu pszenica w kontrakcie marcowym, w obrębie tygodnia podrożała o 1,1% do 198,8 euro/t, a więc do poziomu najwyższego od miesiąca. Z kolei w kontrakcie majowym zwyżka ta wyniosła 1,3% do 196,3 euro/t. Podobnie w kontrakcie na marzec 2014 roku o 1% podrożała kukurydza do 174,3 euro/t. Nastroje giełdowe przyczyniły się do wzrostu cen pszenicy oraz kukurydzy na europejskim rynku rzeczywistym.
 
Notowania zbóż na giełdzie towarowej w Chicago były wspierane szacunkami obniżki powierzchni uprawy zbóż w USA oraz obawami o kondycję ozimin za Oceanem. W ciągu tygodnia marcowe kontrakty na pszenicę podrożały o 3,5% do 226,4 USD/t, a to głównie za sprawą prognoz zasiewów USDA pod zbiory na 2014 rok, które przewidują spadek areału w odniesieniu do 2013 roku.

Czytaj więcej o cenach zbóż

 
W środę ceny pszenicy zwiększyły się nawet do poziomu najwyższego od 2 miesięcy na skutek obaw, że amerykańska pszenica może ucierpieć na skutek braku pokrywy śnieżnej na obszarach jej uprawy. Równolegle kontrakty marcowe na kukurydzę podrożały 3,5% wspierane szacunkami zasiewów USDA w Stanach Zjednoczonych na sezon 2014/2015 mówiących o 0,7% redukcji.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!