| Autor: redakcja1

Deszcze wzmogły obawy o jakość pszenicy

W przeciągu ostatnich dwóch tygodni w krajach zachodniej Europy odnotowano opady deszczu, które zwiększyły obawy o wystąpienie ewentualnych problemów z jakością zbieranej pszenicy miękkiej – podaje FAMMU/FAPA.

Deszcze wzmogły obawy o jakość pszenicy
Niepokoje potęguje to, że opady wystąpiły w krytycznym momencie, czyli blisko zbiorów zbóż. Pszenicy ma być pod dostatkiem, choć jakość ziarna stoi aktualnie pod ogromnym znakiem zapytania.
 

Zbiory zbóż we Francji
 

We Francji, będącej największym producentem pszenicy w Unii, kończący się tydzień przyniósł poprawę aury. Wraz z pojawieniem się słonecznej pogody rolnicy znacznie zaawansowali żniwa. Jednakże pojawiają się pewne obawy o wpływ wcześniejszych deszczy na jakość ziarna.
 
Przewidywania wielkości zbiorów pszenicy dla Francji są bardzo wysokie, bo na poziomie 37 mln ton w porównaniu do 36,8 mln ton w poprzednim roku. Oznacza to spory przyrost produkcji w odniesieniu do średniej liczonej z ostatnich pięciu lat. Wstępne wyniki zbiorów podsyciły niepokój o paramenty jakościowe pszenicy, przede wszystkim we wschodniej części kraju.
 

Zbiory zbóż w Niemczach
 

W Niemczech, znajdujących się na drugiej pozycji w unijnej produkcji pszenicy, także narastają obawy o jakość ziarna z tegorocznych zbiorów. Prognozy w dalszym ciągu są bardzo optymistyczne. Niemcy mają zebrać 25,46 mln ton pszenicy miękkiej, a więc o 1,8% więcej niż przed rokiem.
 
Jak podają przedstawiciele DBV, w niektórych obszarach kraju obfite opady deszczu spowodowały nawet wyleganie pszenicy ozimej i rzepaku. Najbardziej zagrożona jest w tym przypadku pszenica ozima. W Niemczech żniwa pszenicy rozpoczęły się tylko w niektórych rejonach, jednak ich rozpoczęcie na szeroką skalę jest szacowane na początek sierpnia.
 
Niemieccy analitycy pomimo spodziewanych ewentualnych problemów z jakością ziarna w niektórych rejonach kraju, pozostają optymistyczni względem całościowej oceny tegorocznych zbiorów.
 

Zbiory zbóż w Wielkiej Brytanii
 

W Wielkiej Brytanii, znajdującej się na trzecim miejscu w unijnej produkcji pszenicy zwyczajnej, zbiory mają być wysokie. Prognozy wskazują na ich wzrost o 25% w stosunku do zeszłorocznych 15-16 mln ton. Tak dobre rezultaty są głównie odzwierciedleniem zwiększonego obszaru produkcji tego gatunku.
 
Jak podaje HGCA, brytyjski areał upraw pszenicy wzrósł o 22% do 1,96 mln ha. W minionym roku Wielka Brytania odnotowała wyraźną zniżkę produkcji pszenicy, co spowodowało, że kraj stał się importerem netto tego gatunku. W tym sezonie sytuacja może być odwrotna.
 

Zbiory zbóż w Polsce
 

Zbiory zbóż w Polsce, tegoroczne zbiory mogą przekroczyć 10 mln ton, a zatem będą wyższe o 4% niż w zeszłym roku – podali analitycy Sparks. Co prawda w Polsce także odnotowywano deszcze w przeciągu ostatnich tygodni, ale aktualna poprawa pogody daje nadzieję na dobre zbiory zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!