Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Deszcze wzmogły obawy o jakość pszenicy

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W przeciągu ostatnich dwóch tygodni w krajach zachodniej Europy odnotowano opady deszczu,...

W przeciągu ostatnich dwóch tygodni w krajach zachodniej Europy odnotowano opady deszczu, które zwiększyły obawy o wystąpienie ewentualnych problemów z jakością zbieranej pszenicy miękkiej – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Niepokoje potęguje to, że opady wystąpiły w krytycznym momencie, czyli blisko zbiorów zbóż. Pszenicy ma być pod dostatkiem, choć jakość ziarna stoi aktualnie pod ogromnym znakiem zapytania.
 

Zbiory zbóż we Francji
 

We Francji, będącej największym producentem pszenicy w Unii, kończący się tydzień przyniósł poprawę aury. Wraz z pojawieniem się słonecznej pogody rolnicy znacznie zaawansowali żniwa. Jednakże pojawiają się pewne obawy o wpływ wcześniejszych deszczy na jakość ziarna.
 
Przewidywania wielkości zbiorów pszenicy dla Francji są bardzo wysokie, bo na poziomie 37 mln ton w porównaniu do 36,8 mln ton w poprzednim roku. Oznacza to spory przyrost produkcji w odniesieniu do średniej liczonej z ostatnich pięciu lat. Wstępne wyniki zbiorów podsyciły niepokój o paramenty jakościowe pszenicy, przede wszystkim we wschodniej części kraju.
 

Zbiory zbóż w Niemczach
 

W Niemczech, znajdujących się na drugiej pozycji w unijnej produkcji pszenicy, także narastają obawy o jakość ziarna z tegorocznych zbiorów. Prognozy w dalszym ciągu są bardzo optymistyczne. Niemcy mają zebrać 25,46 mln ton pszenicy miękkiej, a więc o 1,8% więcej niż przed rokiem.
 
Jak podają przedstawiciele DBV, w niektórych obszarach kraju obfite opady deszczu spowodowały nawet wyleganie pszenicy ozimej i rzepaku. Najbardziej zagrożona jest w tym przypadku pszenica ozima. W Niemczech żniwa pszenicy rozpoczęły się tylko w niektórych rejonach, jednak ich rozpoczęcie na szeroką skalę jest szacowane na początek sierpnia.
 
Niemieccy analitycy pomimo spodziewanych ewentualnych problemów z jakością ziarna w niektórych rejonach kraju, pozostają optymistyczni względem całościowej oceny tegorocznych zbiorów.
 

Zbiory zbóż w Wielkiej Brytanii
 

W Wielkiej Brytanii, znajdującej się na trzecim miejscu w unijnej produkcji pszenicy zwyczajnej, zbiory mają być wysokie. Prognozy wskazują na ich wzrost o 25% w stosunku do zeszłorocznych 15-16 mln ton. Tak dobre rezultaty są głównie odzwierciedleniem zwiększonego obszaru produkcji tego gatunku.
 
Jak podaje HGCA, brytyjski areał upraw pszenicy wzrósł o 22% do 1,96 mln ha. W minionym roku Wielka Brytania odnotowała wyraźną zniżkę produkcji pszenicy, co spowodowało, że kraj stał się importerem netto tego gatunku. W tym sezonie sytuacja może być odwrotna.
 

Zbiory zbóż w Polsce
 

Zbiory zbóż w Polsce, tegoroczne zbiory mogą przekroczyć 10 mln ton, a zatem będą wyższe o 4% niż w zeszłym roku – podali analitycy Sparks. Co prawda w Polsce także odnotowywano deszcze w przeciągu ostatnich tygodni, ale aktualna poprawa pogody daje nadzieję na dobre zbiory zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynek zbóż w kraju (15.04.2018)
 • Rynek zbóż w kraju (15.04.2018)

  Na rynku krajowym w drugim tygodniu kwietnia 2018 r. ponownie zwiększyły się ceny monitorowanych zbóż. Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym...
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl