Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Deszczowa pogoda w USA zatrzymała spadki na giełdowym rynku zbóż (23.06.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Silne opady deszczu na wielu obszarach upraw zbóż i soi w USA spowodowały pierwsze od ponad...

Silne opady deszczu na wielu obszarach upraw zbóż i soi w USA spowodowały pierwsze od ponad miesiąca większe wzrosty notowań kukurydzy i pszenicy w Chicago w ubiegłym tygodniu.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Jeszcze na początku tygodnia kontrakty na kukurydzę i pszenicę ustanawiały swoje kilkumiesięczne minima. Kolejne dni przyniosły korektę w górę szczególnie w przypadku kukurydzy, która (seria lipcowa) zamknęła cały tydzień 1,4% wzrostem w nadziei, że dzisiejsze raporty USDA pokażą pogorszenie kondycji amerykańskich upraw z powodu nadmiernych opadów.
 
W przypadku amerykańskiej pszenicy opady spowalniają zbiory i zagrażają jakości ziarna odmian ozimych. Jednocześnie pozytywnie wpływają na stan upraw pszenicy jarej. Amerykańska pszenicy (seria lipcowa w Chicago), mimo lekkiego odbicia w górę w stosunku do poniedziałkowego (wielomiesięcznego) dołka zamknęła cały tydzień na minimalnym minusie.

Kontrakty zbożowe notowane na Matif wykazywały stosunkowo małą zmienność notowań w ubiegłym tygodniu. Listopadowa seria na pszenicę podrożała w minionym tygodniu o 1 euro (+0,5%) podczas gdy najbliższa seria na kukurydzę potaniała o 0,5 euro (-0,3%) zamykając tydzień na poziom i najniższym od końca stycznia tego roku.

Wydaje się, że po długiej fali spadków, jaka miała miejsce na giełdzie w Chicago, rynek szukał usilnie powodów do korekty w górę, tym powodem okazała się deszczowa pogoda. W dłuższej perspektywie bardziej prawdopodobny jest (moim zdaniem) powrót do trendu spadkowego na giełdowym rynku zbóż. Zapowiada się rekordowa podaż pszenicy, kukurydzy i soi w sezonie 2014/15 na świecie, trudno zatem oczekiwać, że inwestorzy spekulacyjni przestaną zamykać swoje krótkie pozycje (sprzedawać kontrakty) w kukurydzy i soi.

Ostatni tygodniowy raport CFTC  (na dzień 17-go czerwca) pokazał, że na giełdzie w Chicago inwestorzy finansowi sprzedawali netto kontrakty na kukurydzę, pszenicę i soję.

Zmiana tygodniowa w otwartych pozycjach (znak minus oznacza sprzedaż netto):

Kukurydza: -9 156 kontraktów do 137 280 kontraktów (pozycja długa netto);

Pszenica: -1 807 kontraktów do 28 942 kontrakty (pozycja krótka netto);

Soja: -33 519 kontraktów do 46 624 kontrakty (pozycja długa netto.

Chiny poinformowały, że ich zapasy zbóż wzrosły do 350 mln ton w tym 150 mln ton kukurydzy, która jest w stanie wymagającym rotacji (zużycia) i zastąpienia nowym ziarnem. Nie ma więc powodu do importu kukurydzy przez ten kraj w najbliższym czasie. Zbiory kukurydzy w Argentynie są nadal mocno opóźnione, ich zaawansowanie sięga 44% podczas gdy rok temu było to n72%.

30-czerwca USDA opublikuje swój kwartalny raport o stanie amerykańskich zapasów i będzie on miał szczególnie duże znaczenie dla dalszych notowań soi.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl