| Autor: redakcja1

Dynamiczny wzrost eksportu polskich zbóż do Afryki

Polska w poprzednich latach znaczną większość eksportu zbóż kierowała do krajów UE, w tym przede wszystkim do Niemiec. W aktualnym sezonie ta sytuacja uległa diametralnej zmianie, gdyż bardzo wyraźnie zwiększyła się wysyłka do krajów pozaeuropejskich, w tym głównie do krajów afrykańskich. W pierwszym kwartale 2014 r. już niemal połowa polskiego eksportu pszenicy trafiała do Afryki – podaje Bank BGŻ.

Dynamiczny wzrost eksportu polskich zbóż do Afryki
Według analizy danych Eurostatu, w 2013 r. Polska wyeksportowała do wszystkich krajów afrykańskich zboża o wartości 90 mln EUR. Oznaczało to 131% zwyżkę w stosunku do 2012 r. Niemniej jednak kraje unijne tradycyjnie sprzedają bardzo dużo zboża do Afryki. Udział Polski w eksporcie unijnym na rynek afrykański zwiększa się, ale w 2013 r. dalej stanowił tylko 2,6% tego eksportu.
 
Jak wynika ze wstępnych danych MF (za MRiRW) w 2013 r. do Afryki wysyłana była przede wszystkim pszenica, a także w dużo mniejszym stopniu - jęczmień. Kolejnym największym importerem polskiej pszenicy była Algieria, która zakupiła 175 tys. t tego gatunku, a zatem 11% całego jego eksportu. Na piątym miejscu wśród odbiorców uplasował się Egipt z 98 tys. t, a na siódmym Maroko z 64 tys. t. Łącznie te trzy kraje odpowiadały za 21% zakupów polskiej pszenicy. Według danych Eurostatu 66 tys. t pszenicy dostarczono także do krajów Afryki Wschodniej. Jeśli chodzi o jęczmień, to trzecim największym jego odbiorcą była Tunezja, z udziałem wynoszącym 19% - 55 tys. t, a piątym Libia z udziałem 9% w handlu zagranicznym tym gatunkiem zboża z Polski.
 
W przypadku wszystkich gatunków zbóż łącznie, to głównym rejonem do wysyłki były kraje Afryki Północnej. Jak wynika z analizy danych Eurostatu, eksport w tym kierunku wart był 76 mln EUR i był o 96% wyższy niż rok wcześniej. Jednak na mapie polskiej sprzedaży zbóż pojawiły się w 2013 r. także kraje Afryki Wschodniej. Podczas gdy w roku 2012 nie zanotowano żadnych wysyłek zboża z Polski w tym kierunku, w 2013 r. eksport warty był już blisko 14 mln EUR. Jak zatem widać, polskie dostawy w tym kierunku były dosyć konkurencyjne, gdyż uzyskaliśmy wynoszący prawie 12% udział w unijnej wysyłce zbóż do tego regionu Afryki.
 
W tym roku sprzedaż pszenicy do Afryki jeszcze bardziej przyśpieszyła. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów (za MRiRW) tylko w trzech pierwszych miesiącach 2014 r. w kierunku tym wysłano 290 tys. t pszenicy, co stanowiło aż 47% całego eksportu w tym okresie.
 
Jak podaje Bank BGŻ, głównym odbiorcą z tego kontynentu i trzecim największym wśród wszystkich importerów, po Niemczech i Arabii Saudyjskiej, był Egipt, który zakupił 87 tys. t pszenicy, co odpowiadało 14% całego polskiego eksportu. Bardzo zbliżoną ilość ziarna wyeksportowano do Maroka. Natomiast pośród krajów afrykańskich na kolejnych miejscach znajdowały się: Sudan z 38 tys. t, Zimbabwe z 32 tys. t, Uganda z 27 tys. t oraz Kenia z 17 tys. t.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!