| Autor: redakcja1

Eksperci obniżają prognozy zbiorów pszenicy w UE

W ostatnich miesiącach prognozy zbiorów pszenicy w UE były dość mocno korygowane w dół. W swoim najnowszym raporcie „Stratégie grains” eksperci firmy Tallage oceniają je na 132,4 mln t. Oznacza to, że mogą być niższe o prawie 7% niż w ubiegłym roku oraz o 5% względem szacunków z połowy czerwca br.

Eksperci obniżają prognozy zbiorów pszenicy w UE
Korekty prognoz dla Unii są dokonywane stopniowo od marca br. W lutowym raporcie mówiono jeszcze o produkcji na poziomie 141,7 mln t, czyli podobnym do odnotowanego w 2017 r. Niekorzystne warunki pogodowe na wiosnę, w tym głównie upały i utrzymująca się susza w północnej Europie, przełożyły się jednak na duży spadek plonowania ziarna. Natomiast ostatnie ulewne deszcze w Bułgarii, Rumunii, Gracji i Hiszpanii, spowalniają tempo zbiorów.
 
Eksperci Tallage w największym stopniu zmniejszyli szacunki odnośnie produkcji pszenicy we Francji. Jeszcze w czerwcu br. oczekiwali, że w kraju tym zebrane zostanie więcej ziarna niż w 2017 r. Jak wynika z najnowszych prognoz, produkcja wyniesie 33,2 mln t, czyli o 9% mniej niż rok wcześniej. Spory spadek zanotować mają również Niemcy – o 6% w relacji rocznej do 22,8 mln t. Zniżki oczekiwane są ponadto w Danii o 42% do 2,8 mln t oraz w Polsce o 12% do 10,3 mln t.
 
Większe zwyżki produkcji prognozowane są tylko w przypadku Hiszpanii o 64% do 6,2 mln t oraz Słowacji o 14% do 1,8 mln t. Hiszpania to jednocześnie jedyny kraj, dla którego dokonano korekty prognoz z górę.
 
W 2018 roku rozczarowująca może być również jakość zbieranego we Wspólnocie ziarna. Tallage ocenia, że w całej UE produkcja pszenicy o parametrach konsumpcyjnych wyniesie 87,2 mln t i będzie o prawie 5 mln t niższa niż w sezonie 2017/18. W Polsce zbiory ziarna konsumpcyjnego mają sięgać 7,1 mln t względem 7,9 mln t w 2017 r. Oznaczałoby to, że podaż pszenicy w przemyśle młynarskim będzie mniejsza niż przed rokiem.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!