Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Eksperci obniżają prognozy zbiorów pszenicy w UE

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W bieżącym sezonie Unia Europejska jest jednym z niewielu regionów (a wśród dużych...

W bieżącym sezonie Unia Europejska jest jednym z niewielu regionów (a wśród dużych eksporterów jedynym), gdzie produkcja pszenicy prawdopodobnie przekroczy poziom z ubiegłego sezonu.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Niemniej, w ostatnich miesiącach prognozy zbiorów tego zboża były dość istotnie korygowane w dół. W najnowszym raporcie „Stratégie grains” firmy Tallage oceniane są na 140,7 mln t, czyli mają być o ponad 3% większe niż przed rokiem, ale o prawie 1% mniejsze niż wskazywały szacunki z połowy czerwca br.
 
Według ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas, korekty prognoz dla Unii są dokonywane sukcesywnie od kwietnia br. W marcowym raporcie mówiono jeszcze o produkcji na poziomie 143,9 mln t, czyli o prawie 6% wyższym niż w 2016 r. Wiosna, w tym przede wszystkim upały i utrzymująca się susza w Hiszpanii i Francji, okazała się jednak mało sprzyjająca dla plonów pszenicy. Podobnie jak zazwyczaj, wraz z pojawiającymi się coraz niższymi prognozami zbiorów, notowania cen pszenicy na giełdach umacniały się.
 
Pomimo obniżania prognoz, jak już wcześniej wspominano, produkcja w Unii ma być większa niż w ubiegłym sezonie. Największy przyrost spodziewany jest we Francji, która po bardzo kiepskich zbiorach w 2016 r., notuje w br. duże odbicie. Według najnowszych prognoz, w kraju tym zebrane zostanie 36,3 mln t pszenicy, czyli aż o 30% (8,3 mln t) więcej niż rok wcześniej. Duży, bo wynoszący blisko 1,0 mln t, przyrost produkcji zanotować mają w tym roku również Niemcy, osiągając zbiory na poziomie 25,3 mln t. Wzrost od 0,2 do 0,3 mln t prognozowany jest również w przypadku Szwecji, Belgii, Danii, Polski i Estonii.
 
W stosunku do naszego kraju prognoza Tallage została skorygowana w górę. Obecnie zbiory pszenicy oceniane są na 11,0 mln t, czyli mają być o prawie 2% wyższe niż w 2016 r. Z kolei u naszych sąsiadów, w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech produkcja ma wynieść łącznie 11,7 mln t i być o 10%, tj. 1,3 mln t, mniejsza niż przed rokiem.
 
W bieżącym roku prawdopodobnie poprawie ulegnie jakość zbieranego we Wspólnocie ziarna. Tallage szacuje, że w całej UE produkcja pszenicy o parametrach konsumpcyjnych wyniesie 96,5 mln t i będzie nawet o 13 mln t większa niż w sezonie 2016/17. Bardzo duży wzrost, prawie 2-krotny, spodziewany jest we Francji. W Polsce zbiory ziarna konsumpcyjnego mają sięgać 7,8 mln t wobec 5,4 mln t w 2016 r. Oznaczałoby to, że podaż pszenicy w przemyśle młynarskim będzie istotnie wyższa niż przed rokiem. Niemniej na rynku światowym coraz częściej pojawiają się głosy o możliwych problemach z dostępnością pszenicy wysokobiałkowej, co jest związane z suszą występującą na północy USA. Zdaniem ekspertów z Tallage beneficjentami tej sytuacji mogą być eksporterzy z Niemiec, Polski i innych krajów bałtyckich.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynek zbóż w kraju (8.04.2018)
 • Rynek zbóż w kraju (8.04.2018)

  Na rynku krajowym w pierwszym tygodniu kwietnia 2018 r. wzrosły ceny większości monitorowanych zbóż. Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl