| Autor: redakcja1

Eksperci obniżają prognozy zbiorów pszenicy w UE

W bieżącym sezonie Unia Europejska jest jednym z niewielu regionów (a wśród dużych eksporterów jedynym), gdzie produkcja pszenicy prawdopodobnie przekroczy poziom z ubiegłego sezonu.

Eksperci obniżają prognozy zbiorów pszenicy w UE
Niemniej, w ostatnich miesiącach prognozy zbiorów tego zboża były dość istotnie korygowane w dół. W najnowszym raporcie „Stratégie grains” firmy Tallage oceniane są na 140,7 mln t, czyli mają być o ponad 3% większe niż przed rokiem, ale o prawie 1% mniejsze niż wskazywały szacunki z połowy czerwca br.
 
Według ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas, korekty prognoz dla Unii są dokonywane sukcesywnie od kwietnia br. W marcowym raporcie mówiono jeszcze o produkcji na poziomie 143,9 mln t, czyli o prawie 6% wyższym niż w 2016 r. Wiosna, w tym przede wszystkim upały i utrzymująca się susza w Hiszpanii i Francji, okazała się jednak mało sprzyjająca dla plonów pszenicy. Podobnie jak zazwyczaj, wraz z pojawiającymi się coraz niższymi prognozami zbiorów, notowania cen pszenicy na giełdach umacniały się.
 
Pomimo obniżania prognoz, jak już wcześniej wspominano, produkcja w Unii ma być większa niż w ubiegłym sezonie. Największy przyrost spodziewany jest we Francji, która po bardzo kiepskich zbiorach w 2016 r., notuje w br. duże odbicie. Według najnowszych prognoz, w kraju tym zebrane zostanie 36,3 mln t pszenicy, czyli aż o 30% (8,3 mln t) więcej niż rok wcześniej. Duży, bo wynoszący blisko 1,0 mln t, przyrost produkcji zanotować mają w tym roku również Niemcy, osiągając zbiory na poziomie 25,3 mln t. Wzrost od 0,2 do 0,3 mln t prognozowany jest również w przypadku Szwecji, Belgii, Danii, Polski i Estonii.
 
W stosunku do naszego kraju prognoza Tallage została skorygowana w górę. Obecnie zbiory pszenicy oceniane są na 11,0 mln t, czyli mają być o prawie 2% wyższe niż w 2016 r. Z kolei u naszych sąsiadów, w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech produkcja ma wynieść łącznie 11,7 mln t i być o 10%, tj. 1,3 mln t, mniejsza niż przed rokiem.
 
W bieżącym roku prawdopodobnie poprawie ulegnie jakość zbieranego we Wspólnocie ziarna. Tallage szacuje, że w całej UE produkcja pszenicy o parametrach konsumpcyjnych wyniesie 96,5 mln t i będzie nawet o 13 mln t większa niż w sezonie 2016/17. Bardzo duży wzrost, prawie 2-krotny, spodziewany jest we Francji. W Polsce zbiory ziarna konsumpcyjnego mają sięgać 7,8 mln t wobec 5,4 mln t w 2016 r. Oznaczałoby to, że podaż pszenicy w przemyśle młynarskim będzie istotnie wyższa niż przed rokiem. Niemniej na rynku światowym coraz częściej pojawiają się głosy o możliwych problemach z dostępnością pszenicy wysokobiałkowej, co jest związane z suszą występującą na północy USA. Zdaniem ekspertów z Tallage beneficjentami tej sytuacji mogą być eksporterzy z Niemiec, Polski i innych krajów bałtyckich.


Tagi:
źródło: